CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı konuşmasında “kadınların kaygılı” olduğunu vurguladığı konuşmasında, kadınlar için vaatlerde bulundu. 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında ön plana çıkan satır başları şöyle: 

“KADINLAR ÇOK KAYGILILAR” 

'Bu aralar, gittiğimiz her yerde, kadınlar sessizce yanıma geliyor. Seçim ile ilgili sorular soruyorlar. Çok ama çok kaygılılar. Başörtülüsü, başı açığı, bekarı, evlisi, annesi... İnanın hiç fark etmiyor. Hepsinin kaygısı aynı. Temel kadın haklarının bir seçimde oylanmasını anlayamıyorlar. Haklarının bir seçim havucu olarak radikal unsurlara sunulması onları dehşete düşürmüş durumda.  

'SÜREKLİ YALAN SÖYLEDİLER, İFTİRA ATTILAR' 

'Bu yük yeterince ağır değilmiş gibi bir de şimdi en temel haklarının alınması tehdidiyle karşı karşıyalar. Çok ama çok büyük talihsizlik. Onlar için değil, tüm Türkiye için bu çok büyük bir talihsizlik. Bu gece kadınlara seslenmek istiyorum: Türkiye sizleri çok yordu, bunu biliyorum. Özellikle genç muhafazakar kadınlara, Bay Kemal gelirse, kazanımlarınızı kaybedeceksiniz, propagandasını yaptılar. Aylarca yaptılar, günlerce yaptılar. Sürekli yalan söylediler, iftira attılar, karalamalar yaptılar.' 

'Bunu yapanlar sonra pazarlık masalarına oturdular, sonra sizler bir çırpıda üç beş oy için yarı yolda bıraktılar. Mübalağa etmiyorum, üç beş oy için yarı yolda bıraktılar. Aslında bu yaptıklarının bir adı var ama söylemeye dilim varmıyor. Altını özellikle çizmek isterim: Bay Kemal asla ama asla kazanımlarınızı kaybetmenize izin vermez. Bay Kemal asla ama asla kadın ve çocuk hakları üzerinden pazarlık yapmaz.' 

İlk kadın pilotlardan Madelet Grabbe Başusta'nın belgeseli çekildi İlk kadın pilotlardan Madelet Grabbe Başusta'nın belgeseli çekildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında kadınlara yaptığı çağrıda 10 maddelik bir vaatte bulundu. 

KILIÇDAROĞLU’NDAN KADIN HAKLARI 10 MADDELİK KADIN HAKLARI ÖNERİSİ 

*Bay Kemal, bir; aile destekleri üzerinden ev kadınlarının sosyal güvenliğinin sağlanmasını öneriyor.  

*İki, kreşlerin sayısını artırmayı öneriyor. 

*Üç, istihdama kadının katılımını sağlayacak teşvikler öneriyor. Kamu dahil, hiçbir istihdam alanında hak kaybı olmayacağının garantisini veriyor.  

*Dört; kadın girişimcinin önünü açmayı öneriyor.  

*Beş; halka açık şirketlerde kadınların yönetim kurulu kademesinde eşit biçimde temsil edilmeleri için alt sınır öneriyor.  

*Altı; boşanan kadınlar için yeni başlangıçlar fonu oluşturmayı öneriyor.  

*Yedi; doğum iznine ayrılmış ve kanuni süre içinde işine dönememiş kadınların dönüşü için şirketlere, teşvikler vermeyi öneriyor.  

*Sekiz; yönetim kademelerinde kadın oranı yüksek olan şirketlere vergi kolaylığı öneriyor.  

*Dokuz; kadına yönelik şiddetle mücadelede, gerekli tüm mekanizmaları ve bütünlükçü politikaları hayata geçirmeyi öneriyor.  

*On; kadın sağlığında büyük reformlar öneriyor.   

Kılıçdaroğlu, Konuşmasının sonunda son bölümünde “Kemal aslında, baharların en güzelini vaat ediyor. Kadınlar için de bahar gelecek diyor. Çünkü Bay Kemal, kadınlar güçlendikçe, Türkiye'nin de güçleneceğini biliyor ve buna inanıyor' İfadelerini kullandı.