Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu için gittiği New York'tan döndükten sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i telefonla arayarak tahıl anlaşması konusunda dünya liderleriyle yaptığı görüşmelere dair bilgi paylaşabileceği tahmininde bulunuldu. Buna göre Cumhurbaşkanlığına ait bir kaynağın Rus haber sitesi Sputnik'e yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdiği öğrenildi:

"Sayın Cumhurbaşkanı artık Sayın Putin ile telefon görüşmesini yapma niyetini dile getirdi. Bu görüşme büyük ihtimalle Sayın Cumhurbaşkanı ABD'den döndükten sonra gerçekleşecek. ABD'de BM Genel Sekreteri ve liderlerle Karadeniz tahıl girişiminin yeniden başlatılması yönündeki somut öneriler görüşülecek.”

Ankara’daki adı açıklanmayan kaynak, Türkiye ve Rusya liderleri arasındaki telefon görüşmelerinin tarihinin nadiren önceden ilan edildiğini, Erdoğan'ın tahıl anlaşmasının yeniden başlatılması yönündeki girişimlerini sürdürdüğünü kaydederek şu sözlere de yer verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanı, BM kürsüsünden, anlaşmayı canlandırmak için somut ve pratik adımlara geçme çağrısını yineleyecek, Ankara'nın çabalarına destek açıklamalarının tek başına süreci ileriye taşıyamayacağı gerçeğini vurgulayacak.”

Filenin Sultanı Zehra Güneş'in kuzeni Survivor yıldızı çıktı! Filenin Sultanı Zehra Güneş'in kuzeni Survivor yıldızı çıktı!

Bu arada BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Genel Kurul kapsamında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tahıl anlaşmasının geleceğini görüşme niyetinde olduğunu duyurmuştu.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)