Sıfır otomobilde kampanya dönemi yeniden başladı Sıfır otomobilde kampanya dönemi yeniden başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan gündemi değerlendirdi. Basının sorularına yanıtlar verdi.

Afrika'la ilişkiler daha da pekişecek

Afrika Birliği'nin G20'ye olan üyelik talebi burada karara bağlandığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu memnuniyetle karşıladıklarını ve G20 olarak ilişkileri daha da güçlendireceklerini dile getirdi.

Tahıl koridoru için Putin ile görüşülecek

Tahıl koridoru konusunda Rusya ile Soçi'de görüştüklerini fakat Putin'in Avrupa'nın verdikleri sözlerde durmadığını belirttiğini hatırlatan Erdoğan, Afrika ülkelerini rahatlatacak tahıl miktarını temin etmek için çalışmalarını sürdürdüklerine konuyla ilgili olarak tekrardan Putin ile telefon görüşmesi yapacağına vurgu yaptı.

Dünyanın bir gıda krizi tehlikesiyle karşı karşıya kalmaması için girişimlerine devam ettiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Batılı ülkeler gıda krizi için çabalayan yeğane ülkenin Türkiye olduğunu bilmedir' dedi.

Türkiye'nin enerji sıkıntısı olmayacak

Türkiye'de pek çok yatırımın devam ettiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyaretinde farklı markalarla bir araya geleceklerini yeni imkanların söz konusu olabileceğine değindi.

Güneş ve rüzgar enerjisine dair adımları önemsediklerini diler getiren Erdoğan, Akkuya nükleer enerji adımlarına da değindi. Sinop'da yeni bir nükleer santral kurulması noktasında olduklarını söyledi. Rusya ve Güney Kore ile konuyla alakalı görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Erdoğan tüm bunların hayata geçmesiyle Türkiye'nin enerji sorunu kalmayacağını belirtti.

Enflasyonla mücadelede yol haritası

Depremin yaralarını bir taraftan sarmaya devam edeceklerinin altını çizen Erdoğan buna rağmen mali disiplinden taviz vermeden yollarına devam edeceklerini söyledi.

Enflasyonla mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, para politikalarında alınan tedbirlerin etkisinin geçikmeli görüldüğünü belirterek, gelecek sene bu vakitlerde enflasyonun kalıcı olarak düştüğünü göreceklerini söyledi. 

Ekonomiyi güçlü kılmak için kalıcı reformlarda yapacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Türkiye'ye fon akışı güçlü bir şekilde başlayacak. Enflasyon konusunda biraz zorlu bir sürecimiz olacak, bunu kabulleniyoruz.'' diye konuştu.

Trakya'da doğal gaz merkezi olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trakya'nın bir doğalgaz merkezi olacağını vurgulayarak, bu konuyla ilgili olarak Putin ile görüştüklerini söyledi. 

Trakya'ya gelecek gazın Türkiye'nin ihtiyacını karşılamaya yeteceğin diğer önemli konunun ise Avrupa'nın kendilerinden doğal gaz beklediğini belirten Erdoğan, ''Verilmiş s özlerimiz var. Macaristan'a sizin doğal gaz ihtiyacınızı buradan karşılayacağız dedik'' diye konuştu.

Türkiye'nin olmadığı bir koridor olmaz!

Türkiye'nin jeostratejik durumu bakımından dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getiren Erdoğan, ''Türkiye, önemli bir üretim ve ticaret üssü. Doğudan batıya trafik için en uygun hat Türkiye üzerinden geçmek durumunda'' dedi.

6'lı masa kötü devrildi!

Genel seçim hezimeti sonrası CHP ve İYİ Parti'den gelen 6'lı masa değerlendirmelerine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Altılı masa değil gerekirse on altılı masa.' Yani biraz daha konuşsa on altılı masa yüz altmış altılı masa da olacaktı. Ama masa devrildi. Kötü devrildi'' diye konuştu.

Bizim kalitemiz ortada

Muhalefetin elindeki belediyelerin hizmetlerini de eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir, Adana, Mersin, Antalya'daki vatandaşların gidişattan memnun olmadığını belirterek, 'Bunlarla daha fazla gidilmez. En güzel kararı benim milletim verecektir'' diye konuştu.

Muhalefetin tek derdi koltuk

Milletin muhaliflerin gerçek yüzlerini gördüğüne vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bu tarz bir muhalefeti hak etmediğini söyledi.

Girdikleri her seçimi kaybettikleri halde kendilerini başarılı gibi gösterip seçmenlerini aldattıklarına dikkat çeken Erdoğan, kendi seçmenleriyle dalga geçiyorlar diye konuştu. 

Yerel seçimlerde muhalefetin ellerindeki şehirleri milletin vereceği oylarla Cumhur İttifakının kazanağını dile getiren Erdoğan, ''Bunun için rehavete kapılmadan çok çalışacak ve milletin gönlünü de seçimi de kazanacağız'' diye konuştu.

TSK'ya iftira attılar

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun açıklamalarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin değerleriyle bağı olmayan muhalefetin ipini vatandaşların keseceğini dile getirerek 'Düşmanına bile zulmetmeyen Türk Silahlı Kuvvetleri’ne iftiralar atmaktan bıkmadılar.  Türk Silahlı Kuvvetlerimize yapılan bu namertçe hakaret, iftiralar cezasız kalmayacaktır'' dedi.

Yeni Anayasa çalışması

Yeni Anayasa için hazırlık çalışmalarını sürdürdüklerine değinen Erdoğan, parlamentodaki partilere tekliflerini götüreceklerine değinerek ''Bu konuyu olgunlaştırmanın gayreti içerisinde olacağız. Zira anayasa olmazsa olmazımız'' diye konuştu. 

Türkiye Yüzyılını sivil bir anayasa ile inşa etmek istediklerine vurgu yapan Erdoğan, ''Türkiye artık darbe döneminin mahsülü bir anayasa ile yönetilmeyi hak etmiyor. Türkiye’ye yeni, sivil, özgürlükçü bir anayasa yapmak yakışır.' dedi.

Mısır ile ilişkiler

G20'de Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşmesine atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili görüşmeler ve karşılıklı davetlerin gündeme geldiğini bu noktaya ulaşmak için hazırlıkların yapıldığını belirterek ''Türkiye ve Mısır ilişkilerini hak ettiği seviyeye birlikte en kısa zamanda ulaştıracağız'' dedi.

AB 50 yıldır Türkiye'yi oyalıyor

Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye verdiği sözleri tutmadığın dile getiren Erdoğan, ''Avrupa Birliği olayında elli yıldır bizi oyalıyor. Bugün yine Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüştük, söyledik. Bu terazi, bu kadar sıkleti çekmez.'' dediğini söyledi.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)