Elon Musk'a ait elektrikli araç üreticisi Tesla, Hindistan'da yeni bir fabrika yatırımı için adımlar atmaya hazırlanıyor. Bloomberg'in haberine göre, Ocak ayında düzenlenecek Vibrant Gujarat Küresel Zirvesi'nde bu anlaşmanın resmi olarak duyurulması planlanıyor. Hindistan, Tesla'ya otomobillerini ülkeye getirme ve önümüzdeki iki yıl içinde bir fabrika kurma izni verecek bir anlaşmaya yakın.

Dünyaca ünlü firmalar Türkiye’de yatırımlara yöneldi! 93 yeni yatırım projesi geldi Dünyaca ünlü firmalar Türkiye’de yatırımlara yöneldi! 93 yeni yatırım projesi geldi

Haber kaynaklarına göre, Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin Gujarat, Maharashtra ve Tamil Nadu eyaletlerini değerlendirdiği belirtildi. Bu eyaletlerin elektrikli araçlar ve ihracat için uygun ekosistemlere sahip olmaları nedeniyle tercih edildiği ifade edildi.

Tesla'nın ülkedeki fabrika yatırımı için en az 2 milyar dolarlık bir bütçe öngördüğü belirtilirken, ayrıca ülkeden otomobil parçaları alımını 15 milyar dolara kadar çıkarabileceği konuşuluyor.

Kaynaklar, Tesla'nın maliyetleri azaltmak için Hindistan'da bazı bataryaları üretme konusunda çalışma yürütebileceğini aktarıyor. Ancak henüz anlaşmaya kesin bir onay verilmediği ve planların değişme ihtimali bulunduğu vurgulandı.

thumbs_b_c_6e5c851c4a213d432d93196ea3aefd6d

NELER OLMUŞTU?

Elon Musk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ABD'nin New York kentindeki Türkevi'nde bir görüşme gerçekleştirmişti. İletişim Başkanlığı'ndan gelen açıklamaya göre, Erdoğan, Tesla'nın Türkiye'de fabrika kurması çağrısında bulunmuştu.

Açıklamaya göre, görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin teknoloji alanındaki ilerlemelerinden, Dijital Türkiye Vizyonu'ndan ve Ulusal Yapay Zeka Stratejisi'nden bahsetmişti. Ayrıca TOGG'un Türkiye'de piyasaya sürülmesiyle birlikte Tesla'nın da Türkiye pazarına girişine vurgu yaparak, Elon Musk'a Tesla'nın yedinci fabrikasını Türkiye'ye kurması için çağrıda bulunmuştu. Erdoğan ayrıca, Türkiye'nin uzay programı kapsamında SpaceX ile olası iş birliği olanaklarını değerlendirmiş ve Musk'ı İzmir'de düzenlenecek Teknofest'e davet etmişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ