Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, enflasyon ve İsrail ile enerji alanında yapılan görüşmelere dair önemli bilgiler paylaştı.

Erdoğan, İsrail ile enerji işbirliği konusunda rotanın, takvimin ve sondaj alanlarının en kısa sürede netleşeceğini belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin İsrail'in enerji kaynaklarını Avrupa'ya taşıması konusunda en uygun rotanın Türkiye üzerinden olduğunu vurguladı. Bu konuyla ilgili teknik çalışmaların başladığını ve İsrail ile yapılacak görüşmelerde detayların netleştirileceğini ifade etti.

ENFLASYONLA MÜCADELE

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca enflasyonla mücadele konusuna da değindi. Orta Vadeli Program'ın (OVP) enflasyonun dizginlenmesi ve kalıcı olarak tek haneye inmesi hedefine ulaşmak için önemli bir yol haritası sunduğunu belirtti. Bu kapsamda, ekonomi yönetimi tarafından parasal sıkılaşma ve kredi sıkılaşması önlemlerinin hayata geçirildiğini ve kaynakların üretken alanlara yönlendirilerek sürdürülebilir büyümenin sağlanmaya çalışıldığını “(Enflasyona ilişkin)Bu süreçte vatandaşımızı enflasyona ezdirmemek için aldığımız tedbirler ve attığımız adımlar devam edecek” dedi.

Maliye politikalarının da enflasyonla mücadeleye destek sağladığını ve üretim ile yatırımın teşvik edilerek vatandaşların enflasyona ezdirilmeyeceğini belirten Erdoğan, bu yönde atılan adımların devam edeceğini söyleyerek, şu ifadelere yer verdi:

“Enflasyonla mücadelede şu an itibarıyla arkadaşlarımızın yoğun bir takvimi var. Enflasyonun dizginlenmesi ve kalıcı olarak tek haneye inmesi amacıyla açıkladığımız Orta Vadeli Program bu yoldaki kilometre taşlarımızı oluşturuyor. Fiyat istikrarının sağlanması için parasal sıkılaşma ve kredi sıkılaşması tedbirleri ekonomi yönetimimizce hayata geçiriliyor. Bu adımlar kaynaklarımızın üretken alanlara yönlendirilmesi ve bu sayede yüksek, sürdürülebilir ve dengeli büyümenin sağlanması amacını taşıyor. Maliye politikaları ile da bu amaçlar destekleniyor. Üretimi ve yatırımı teşvik ederek de enflasyonla mücadelemize güç aktaracağız. Bu süreçte vatandaşımızı enflasyona ezdirmemek için aldığımız tedbirler ve attığımız adımlar devam edecek.”

1000 yıllık kafatası arkeologları endişelendirdi! 1000 yıllık kafatası arkeologları endişelendirdi!

Son olarak, İsrail ile yapılacak enerji görüşmelerine dair takvimin en kısa sürede belirleneceğini ve Ekim-Kasım aylarında gerçekleştirileceği planlanan Başbakan Netanyahu'nun Türkiye ziyaretinin de gerçekleşebileceğini söyledi.

Kaynak: (HABER MERKEZİ-AA-İHA-TRT HABER)