Ekonomi ekibinin başarılı bir süreç yönettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024'e farklı bir şekilde girileceğini söyledi.

Erdoğan, NATO'nun en eski üyelerinden biri olduklarını ve NATO'nun içinde aldıklarını görevleri harfiyen yerine getirdiklerini belirtti.

Mültecilere ev sahipliği yapmaya devam edeceklerini belirten Erdoğan, ana muhalefet partisinin mültecilere karşı acımasız bir tutum sergilediğini söyledi.

Türkiye'nin sera gazı emisyonları oldukça düşük olduğunu ve Paris İklim Anlaşması hedeflerine en fazla katkı sağlayan ülke konumunda olduğunu belirten Erdoğan, 2053 yılı net sıfır emisyon hedefimiz doğrultusunda 2030'da emisyon azaltma hedefimizi iki katına çıkardık." dedi.

erdoğan enflasyon (1)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya'ya 3 dev uçak gönderdiklerini ve 3 tane ayrıca gemi araç, gereç, gıda mühimmat gönderdiklerini söyledi.

Erdoğan, parlamentodaki tüm gruplara anayasa değişikliği çağrısı yaptıklarını ve bu çağrıya olumlu cevap verecek olurlarsa beraber bu anayasa değişikliğini başaracaklarını söyledi.

Borsa İstanbul güne yükselişle başladı Borsa İstanbul güne yükselişle başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"2024'E FARKLI BİR ŞEKİLDE GİRECEĞİZ"

"Küresel enflasyon tüm dünyayı tehdit ettiği durum. Birinci derecede küresel enflasyonun egemen olduğu ülkelerin atacağı adımlar önem arz ediyor. Biz de enflasyonun şu anda bedelini ödedik ödüyoruz. Ekonomi ekibimiz bu konularda yoğun gayretin içerisinde. Başarılı bir süreci yönetiyorlar. Bu süreçte inanıyorum ki yıl sonu bilemediniz yılın başında bunu başaracağız, buradan da olumlu neticeleri alacağız. Bununla birlikte 2024'e farklı bir şekilde gireceğiz.

erdoğan enflasyon (6)

"ABD İLE İKİLİ TİCARETİMİZ 32 MİLYAR DOLARI AŞTI"

Her şeyden önce ABD gibi bir ülke ekonomisiyle bütün imkanlarıyla her alanda dünyada çok çok farklı bir konuma oturmalı. Güvenlikten ticarete çok boyutlu ilişkilerimiz var. İkili ticaretimiz 32 milyar doları aşmış vaziyette. Türkiye'deki Amerikan firmaları 14,5 milyar dolar yatırımı var. Ülkemizde Amerikan sermayeli 2 bin 80 firma var. Amerika'nın Türkiye'deki yatırımların artması bizim beklentimizdir.

"SAYIN PUTİN'LE KONUŞTUK"

Sayın Putin'le geçen Pazartesi bunları görüştük. Süratle yeniden bu tahıl koridorunu işletmeyi, '1 milyon ton yetmez bunu daha da arttırmanızı rica ediyorum' dedim ve 'biz özellikle telefon diplomasisiyle bu süreci işletmeyi ve bununla birlikte de Rusya olarak üzerimize düşen görevi yerine getirelim' dediler.

erdoğan enflasyon (5)

"NATO'NUN EN ESKİ ÜYELERİNDEN BİR TANESİYİZ"

NATO'nun en eski üyelerinden bir tanesiyiz. NATO'nun içinde ilk 5 ülke arasında yer alıyoruz. Verdiğimiz askeri güç ve mali destekle NATO içerisinde bir konumumuz var. Bundan herhangi bir taviz vermedik. NATO içindeki bu gücümüz NATO üyesi ülkeler arasında takdir görüyor. Biz NATO'nun içinde aldığımız görevleri harfiyen yerine getiren bir ülkeyiz. Bundan sonraki süreçte de aynı şekilde bu görevi ifa etmeye devam edeceğiz.

"MÜLTECİLERE BAKIŞIMIZ OLUMLU"

Mültecilerle ilgili olarak dünyanın yaklaşım tarzı bazı ülkelerde olumlu. Örneğin ABD mültecilere bakışta bana göre olumlu ülkelerden bir tanesi. Almanya, Fransa öyle. Türkiye olarak aynı şekilde bizim de mültecilere bakışımız öyle. Ülkemizde ana muhalefet partisinin mültecilere bakışı ne yazık ki acımasız. Hatta seçim kampanyasında 'seçimi kazandığımız takdirde mültecileri sınır dışı edeceğiz' diye tehdit savurdu. Biz mültecilere olan ev sahipliğimizi bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.

erdoğan enflasyon (3)

"SURİYE'DE ÇOK KALİTELİ KONUTLAR  YAPIYORUZ"

Şu anda Suriye'nin kuzeyinde briket evler yapıyoruz. Yeni konutlar yapıyoruz. Bu konutlarla birlikte 600 bine yakın Suriyeli buralara yeniden gönüllü olarak dönmeye başladı. Katar'la müşterek adım atıyoruz. Burada yapacağımız konutlarla. Bunlar çok çok kaliteli konutlar. Buradan Suriyeli kardeşlerimizin tekrar kendi topraklarına dönmelerini sağlıyoruz.

"PARİS İKLİM ANLAŞMASI HEDEFLERİNE EN FAZLA KATKU SAĞLAYAN ÜLKE KONUMUNDAYIZ"

Türkiye'nin sera gazı emisyonları oldukça düşük. Türkiye Paris İklim Anlaşması hedeflerine en fazla katkı sağlayan ülke konumunda. Bu alanda attığımız adımlarla dünyada örnek gösterilebilecek ülke konumundayız. Biz birçok ülkeler gibi herhangi bir destek almadan bu adımları attık, atıyoruz. Paris İklim Şartı'na da uymaya devam ediyoruz. Türkiye olarak dünyanın ve insanlığın ortak geleceğini ilgilendiren bu hayati meselede elimizi taşın altına koyuyoruz. 2053 net sıfır emisyona en anlamlı katkıyı yapan ülkeler arasındayız. Yenilenebilir enerji, nükleer yatırımlarında önemli adımlar atıyoruz. Yenilebilir kurulu güç bakımından Avrupa'da 5, dünyada 12.ciyiz. 2053 yılı net sıfır emisyon hedefimiz doğrultusunda 2030'da emisyon azaltma hedefimizi iki katına çıkardık.

"LİBYA'YA 3 UÇAK VE 3 GEMİ GÖNDERDİK"

6 Şubat deprem felaketi gerçekten ardından Fas ardından Libya buralarda meydana gelen felaketler sel felaketleri ancak bunun acısını biz biliriz, biz bunu yaşadık. 50 bin kaybımız oldu. Konutlara gelince. 11 vilayetimizde çok ciddi kayba uğradık. Şimdi büyük hedefimiz var. Biz süratle 1-2 yıl içerisinde konutları inşa edelim ve burada konutları yıkılan vatandaşlarımız bir an önce evlerine yerleşsin istiyoruz. Burada normal konutlar, köy evleri, dükkanlar var. Bütün bunlarla beraber Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığımız bu yoğun çalışmaları sürdürüyor. Şu anda Fas'ta, Libya'da meydana gelen felaketleri biliyoruz. Bundan dolayı süratle Libya, Fas'a yardım için ekiplerimizle hazırız dedik. Henüz Fas'tan bir geri dönüş almadık. Libya'dan geri dönüş aldık. Libya'ya 3 dev uçak gönderdik. 3 tane ayrıca gemi araç, gereç, gıda mühimmat gönderdik. Yine herhangi talep olursa her türlü yardımı göndermeye hazırız. Şu an itibariyle ekiplerimiz Libya'da çalışmalarını sürdürüyorlar. Bunu insani bir görev olarak telakki ediyoruz.

Erdoğan ile Musk görüşmesi sonrası Suudi Arabistan’ın Tesla’yı davet etmesi dikkat çekti Erdoğan ile Musk görüşmesi sonrası Suudi Arabistan’ın Tesla’yı davet etmesi dikkat çekti

"ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ORTAK MESELEMİZ"

Şu anda parlamentoda bizim gücümüz anayasayı değiştirmeye muktedir değil. Biz parlamentodaki tüm gruplara bu çağrımızı yaptık, yapıyoruz. Parlamentoda grubu olanlar bu çağrımıza olumlu cevap verecek olurlarsa beraber bu anayasayı değiştirmeyi başarırız. Böylece tüm parlamento bu anayasa değişikliğini başarıyla gerçekleştirmiş olur. Bu çağrımızı yaptım, yapmaya devam edeceğim. Bu bizim ortak meselemiz. Bunu da birlikte çözmemiz lazım."

Kaynak: (AA)