İttifakgazetesi.com editörleri, milyonlarca memur adaylarının merakla beklediği bakanlıkların , 130 binin üzerinde yapacakları personel alımıyla ilgili duyurularını siz okurlarımız için derledi. 

İşte tüm detaylar.

SAĞLIK BAKANLIĞI: 42 BİN 500 PERSONEL

Rifat Hisarcıklıoğlu yeniden TOBB Başkanı oldu Rifat Hisarcıklıoğlu yeniden TOBB Başkanı oldu

Sağlık Bakanlığı, 42 bin 500’ü bulan personel alım süreçlerinin başlatılması için, başvuru kılavuzları İŞKUR'a ve tercih kılavuzu hazırlanmak üzere ÖSYM'ye gönderdi.

KPSS ile gerçekleştirilecek olan alımlar ise şöyle;

Hemşire:  6.069

Ebe: 1.530

Sağlık lisansiyeri: 1.494

Sağlık teknisyeni: 798

Sağlık teknikeri: 21.709

Sürekli işçi: 10.900

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI: 45 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 45 bin öğretmen atamasına ilişkin branş bazında kontenjan dağılımını da açıkladı. Bakan Özer, öğretmen ataması için ön başvuruların 27 Mart-1 Nisan tarihlerinde, atamaların ise 8 Mayıs'ta yapılacağını açıklamıştı. Bakan Özer ayrıca, atama yapılacak alanlara başvuru için 50 taban puanın esas alındığını ifade etmişti.

Öğretmenlik için atamaya esas teşkil eden 103 alandan atama yapılacak. 45 bin öğretmen alımında, an fazla atama yapılacak beş alan ise şöyle:

Sınıf öğretmenliği: 7 bin 878

Rehberlik alanı: 3 bin 604

Okul öncesi öğretmenliği: 3 bin 269

İlköğretim (matematik): 2 bin 656

Din kültürü ve ahlâk bilgisi: 2 bin 604

ADALET BAKANLIĞI: 18 BİN 305 PERSONEL

Adalet Bakanlığının yeni personel alımı yapacağını duyuran Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, toplamda 18 bin 305 personel alımı için ilana çıkacaklarını belirterek; “Yakında bunların mesleklerine göre dağılımı, müracaat tarihleri ve şartları Bakanlığımız tarafından ilan edilecektir' bilgisini paylaştı.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü: 8 bin 376

İcra Dairesi Başkanlığı: 700

Personel Genel Müdürlüğü: 9 bin 229  

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: 30 BİN 62 PERSONEL

Son olarak Savunma Bakanı Hulusi Akar; subay, astsubay, devlet memuru, işçi, askeri öğrenci ve sözleşmeli er alımına yönelik çalışmaların devam ettiğini duyurmuştu.

Bakan Akar şunları söylemişti;Bu yıl içinde toplam 30 bin 62 personel temini için planlamalarımızı yaptık. Sürecimiz başladı. Uygulamalarımız devam ediyor. 2 Nisan'da yapılacak askeri öğrenci aday belirleme sınavı ile öğrenci alımına yönelik çalışmaları başlayacak. Daha sonra hazirandaki mülakatlarla devam edecek. Tüm gençlerimizi bize katılmaya, Milli Savunma Bakanlığının, Türk Silahlı Kuvvetlerinin geleceğinde ve ülkemizin savunma ve güvenliğinde görev almaya davet ediyoruz. Bunun parlak ve kutlu bir gelecek olduğunun da gençlerimiz tarafından bilinmesini istiyoruz.' 

İTTİFAK GAZETESİ / ÖZEL