Uzun süren davalar sonucu Türkiye'ye verilmesi kararlaştırılan ve iki gün önce New York Başkonsolosluğu'na teslim edilen tarihi eserler, THY Kargo uçağı ile Antalya Havalimanı'na indirildi.

Heavy metal grubu Manowar, 5. kez İstanbul'da sahne aldı Heavy metal grubu Manowar, 5. kez İstanbul'da sahne aldı

Özel kasalarda taşınan ve üzerinde 'diplomatik kargo' yazısı bulunan eserler, Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel ve Kültürel Miras Koruyucuları ekiplerince teslim alındı. Kamyona yüklenen eserler, eskort eşliğinde Antalya Müzesi'ne getirildi. Eserlerin havalimanından müzeye nakledilmesi AA ekibi tarafından görüntülendi.

Tarihi eserler arasında, milattan önce 3 binli yıllara ait Grek-Romen dönemine ait mermer heykel, mozaikler ve antik sikke bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaptığı açıklamada 'Tarihi eserler ülkemizin kültürel mirasıdır ve bizim için çok değerlidir. Bu tarihi eserlerin Türkiye'ye iadesi, ülkemizin tarihi eserlerine sahip çıktığını gösteren bir örnektir' dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde ele geçirilen bu tarihi eserlerin Türkiye'ye iadesi, ülkemizin kültürel mirasının korunması açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Bu tarihi eserlerin Türkiye'deki müzelerde sergilenmesi, hem kültürel zenginliğimizi koruma hem de turizm açısından önemli bir katkı sağlayacak.

Eserler, 31 Mart'tan itibaren sergilenecek

Burdur, Konya, Şanlıurfa, Çanakkale, Manisa, Antalya gibi Türkiye'nin farklı bölgelerine ait 12 değerli tarihi eser, restorasyon çalışmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla 31 Mart'ta yapılacak törenle kamuoyuyla paylaşılacak ve Antalya Müzesi'nde sergilenmeye başlanacak.

ABD'de ele geçirilerek Türkiye'ye getirilen tarihi eserlerin listesi şöyle:

'Tunç boğa arabası (2 adet), Roma dönemi askeri diploma, Neolitik Hacılar Ana Tanrıça figürü, Urartu dönemi terakota vazo, Roma dönemi bronz büst taçlı erkek başı, Killia tipi mermer idol, Hydai Antik Kenti kökenli oinokhoe, Çatalhöyük kökenli taş heykelcik, Roma dönemi tetrarkh heykel başı, Perge Tiyatrosu'ndan heykel başı, Bubon bronz kol ve Septimius Severus heykeli.'

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ABD makamları arasındaki işbirliği kapsamında, daha önce de yurt dışına kaçırılan kültür varlıklarından bir bölümünün iadesi sağlanmış ve 9 parçadan oluşan 6 tarihi eser, geçen yıl kasımda yapılan benzer bir törenle Antalya Müzesi'ne kazandırılmıştı.

Diplomatik kargo’  (3)

Diplomatik kargo’  (4)

Diplomatik kargo’  (5)

Diplomatik kargo’  (1)Diplomatik kargo’  (2)