Bursa'da yaşayan Elena-Aydın Sönmez, tek çocukları olan Deniz Sönmez'i 10 Kasım'da özel bir diş kliniğine götürdü. Muayene sonrasında çocuğun dişlerinde çürük tespit edilmesi üzerine genel anestezi altında 1 dişi çekilip, 4 dişine dolgu işlemi yapıldı. Ancak Deniz'in narkoz etkisini kaybetmesiyle rahatsızlanmasıyla olaylar karmaşık bir hal aldı.

Ağzında şiddetli kanama başlayan Deniz'in ateşi yükseldi ve titremeye başladı. Şikayetlerinin anesteziye bağlı olduğu belirtilerek, kanamasına rağmen ilaç yazılıp taburcu edildi. Eve dönüşünden yaklaşık 20 dakika sonra fenalaşması üzerine ailesi tarafından Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne götürülen Deniz, 13 Kasım sabahı oksijen azlığına bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Cenazesi, otopsi sonrasında Denizler Mahallesi'nde defnedildi.

Bu acı olayın ardından Bursa Cumhuriyet Savcılığı ve İl Sağlık Müdürlüğü soruşturma başlattı. İl Sağlık Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Deniz'e operasyon öncesi sedasyon uygulandı. Ailesi ise genel anestezi yapıldığını ancak öncesinde bir test yapılmadığını, operasyon sırasında çocuğun boğazına takılan hortumun geniz etini delmesiyle gelişen kanamanın ciğerlere dolduğunu iddia etti. Aile, anestezi uzmanı ve hemşiresinin narkozdan ayılma sürecini beklemeden klinikten ayrıldığını belirtti.

Deniz Sönmez'in anne ve babası, polis merkezine giderek ifade verdi. İfadelerinde klinikteki ihmaller sebebiyle çocuklarının öldüğünü öne süren çift, klinik çalışanlarından şikayetçi oldu. Diş kliniği, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 1 ay süreyle mühürlendi.

Bir mağaradaki arkeolojik kazı sırasında ortaya çıkan kafatasının üzerindekini görenler dehşete kapıldı Bir mağaradaki arkeolojik kazı sırasında ortaya çıkan kafatasının üzerindekini görenler dehşete kapıldı

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı'nın bilgisi doğrultusunda, soruşturmanın sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için bu kararı aldıklarını açıkladı. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması ise devam ediyor.

Kaynak: DHA