27 Eylül 2020, Pazar
Son Dakika

'Dışarıda ye, işyerlerini destekle' kampanyası

18.08.2020 11.56.13

AYŞE RANA İNCECİK

24 saat açık marketleri ve restoranlarıyla ülke genelinde ‘Küçük İstanbul’ diye bilinen Londra’nın Harringay semti, koronavirüs öncesi kalabalığını yaşıyor. Hükümetin başlattığı “Dışarda ye: İşyerlerini destekle” kampanyası büyük ilgi görüyor.

Resim

İngiliz hükümetinin lokantalarda yemek yiyenlerin hesaplarının yarısını devletin ödemesi kampanyası yoğun ilgi görüyor. Kampanyanın başlamasıyla birlikte, 24 saat açık marketleri ve restoranlarıyla ülke genelinde ‘Küçük İstanbul’ diye bilinen Harringay semti, son birkaç gündür son yılların en kalabalık dönemini yaşıyor.

Resim

Londra ve civarında hatta diğer şehirlerde yaşayan lezzet severlerin uğrak yeri olan Harringay’deki Hala, Şelale, Antepliler ve Gökyüzü restoran ile Diyarbakır ve Devran Kitchen önünde uzun kuyruklar oluşturan onlarca kişi, indirimli fiyatlardan yararlanmak için sıraya girdiler.

Resim

Bazıları ‘fırsat bu fırsat’ deyip, yemekli doğum günü partisi düzenledi. İş yeri sahipleri ve çalışanları, söz konusu destek paketinin bu kadar yoğun ilgi ile karşılaşmasından ‘şaşkınlık’ duyduklarını ifade ettiler.

Resim

Öğle saatlerinde başlayan yoğunluğun gece saat 23.00’e kadar sürdüğüne dikkat çeken restoran sahipleri, bazı vatandaşların gün içerisinde birden fazla kez geldiklerini anlattılar.

Resim

KAMPANYA AŞIRI İLGİ GÖRÜYOR

Hükümet, koronavirüs salgınından en olumsuz etkilenen sektörlerin başında gelen yeme içme sektörüne destek vermek için “Dışarda ye: İşyerlerini destekle” kampanyası başlatmıştı.  

Resim

Bu kapsamda, 20 sterline kadar olan hesapların, 10 sterlinlik bölümü devlet tarafından ödeniyor. Yemekle birlikte alınan alkollü içkiler ise kapsam dışı. Uygulama ağustos ayı boyunca pazartesi, salı ve çarşamba günleri geçerli oluyor.

Resim

Sürekli müşterilerinin yanı sıra çok sayıda yeni müşteriyi de ağırladıklarına işaret eden restoran sahipleri, korona salgını öncesi döneme benzer yoğunluk yaşadıklarını kaydettiler.

ResimYorum Ekle