İspanya, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar'a, Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi olarak görev yaptığı ve iki ülke arasındaki iyi ilişkileri teşvik ettiği dönemdeki katkılarından dolayı devlet nişanı takdim etti.

İspanya'nın Ankara Büyükelçiliğince Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Akçapar'a, Katolik İsabel Kraliyet Nişanı takdim töreni için düzenlenen resepsiyona, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ve çok sayıda davetli katıldı.

AA-20230907-32097882-32097880-DISISLERI_BAKAN_YARDIMCISI_AKCAPARA_ISPANYA_TARAFINDAN_DEVLET_NISANI_TAKDIM_EDILDI

BİRÇOK KONUDA TÜRKİYE VE İSPANYA ORTAK STRATEJİK VİZYONA SAHİP

Akçapar, İspanya'nın Türkiye'nin en yakın işbirliği ortaklarından ve müttefiklerinden biri haline geldiğini vurgulayarak, ikili ilişkilerin her geçen yıl daha da derinleştiğini ve çok boyutlu bir nitelik kazandığını ifade etti.

Akdeniz'in ortak tarihinde belirleyici olabilmiş 2 büyük millet ve 2 köklü devlet olduklarına dikkati çeken Akçapar, "Uluslararası meselelere yapıcı ve çözüm bulucu anlayışla yaklaşıyoruz ve birçok konuda Türkiye ve İspanya ortak stratejik vizyona sahip." dedi.

Numan Kurtulmuş, Ankara'daki saldırıyla ilgili o detaya dikkat çekti! "Tesadüf değil" Numan Kurtulmuş, Ankara'daki saldırıyla ilgili o detaya dikkat çekti! "Tesadüf değil"

TÜRKİYE'NİN KARADENİZ TAHIL GİRİŞİMİ KAPSAMINDAKİ ÇABALARI TAKDİR EDİLDİ

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine dair Akçapar, "İspanya, Türkiye'nin AB'ye üyeliğine Avrupa bakımından da sadece arzu edilen değil, aynı zamanda ihtiyaç duyulan stratejik bir hamle olduğunu en iyi bilen AB ülkesidir. Tam üyelik hedefimize verdiğiniz desteği daha da güçle ve ısrarla göstererek tarihi bir rol oynayacağınıza inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

AA-20230907-32097882-32097881-DISISLERI_BAKAN_YARDIMCISI_AKCAPARA_ISPANYA_TARAFINDAN_DEVLET_NISANI_TAKDIM_EDILDI

Bakan Yardımcısı Akçapar'ın bir dergi tarafından Madrid'teki büyükelçiler arasındaki "en iyi yabancı büyükelçi" seçildiğini aktaran Garnica, Akçapar'a ve Dışişleri Bakanlığına teşekkür ederek, Türkiye'nin Rusya-Ukrayna krizi ve Karadeniz Tahıl Girişimi kapsamındaki çabalarını takdir ettiklerini söyledi.

ÜST DÜZEY DEVLET NİŞANI KONUMUNDA

Katolik İsabel Kraliyet Nişanı, İspanya'da başarıları ödüllendirmek için verilen üst düzey devlet nişanı konumunda bulunuyor.

Nişan, İspanyol milletinin kendisiyle veya uluslararası toplumun geri kalanıyla mevcut dostluk ve işbirliği ilişkisinin güçlendirilmesinde önemli katkıları bulunan İspanyol veya yabancı kişilere, sivil nitelikteki olağanüstü davranışlarının ödüllendirilmesi amacıyla veriliyor.

Kaynak: (AA)