Görünmezliği buldu! Çinli akademisyen başardı Görünmezliği buldu! Çinli akademisyen başardı

2 bin 541 kişi kurtarıldı, 14 ilde kırmızı alarm

Dominik Cumhuriyeti Acil Durum Operasyon Merkezi (COE), 17 Kasım’dan bu yana devam eden sağanağın ülkeyi vurduğunu açıkladı. COE, şu ana kadar 2 bin 541 kişinin kurtarıldığını, 14 ilde kırmızı alarm, 15 ilde sarı alarm, 2 ilde de yeşil alarm verildiğini duyurdu. COE, sel ve fırtınanın yol açtığı hasarın boyutunu belirlemek için çalışmalarını sürdürüyor.

Okullar 22 Kasım’a kadar tatil

Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Luis Abinader, felaket nedeniyle yaşamını yitirenler için 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini belirterek, “Bu zor zamanlarda, tüm Dominiklilerin birlik ve dayanışma içinde olmasını istiyorum. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi. Abinader, okulların 22 Kasım’a kadar tatil edildiğini, hükümetin sel ve fırtınadan etkilenen bölgelere yardım ulaştırmak için çaba gösterdiğini söyledi.

Ülke tarihinin en şiddetli yağışı

Abinader, ülke genelini etkileyen yağışlar nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, “Son 24 saat içinde, ülkeyi etkileyen ve şu ana kadar ulusumuzun tarihindeki en yüksek yağışa sahip olan tropikal karışıklık nedeniyle belirli bölgelerde 431 milimetreye kadar su düştü” ifadelerini kullandı. Abinader, yağışların önümüzdeki günlerde de devam edebileceğini, halkın uyarılara dikkat etmesini, sel ve fırtınadan korunmak için gerekli önlemleri almasını istedi.

Kaynak: (DHA)