02 Haziran 2020, Salı
Son Dakika

Dünya Helal Günü ve Volga Yatırım Zirvesi başladı

Dünya Helal Günü ve Volga Yatırım Zirvesi, Rusya’nın Samara şehrinde başladı. Bu yıl ilk kez düzenlenen zirveye yerli ve yabancı ülke temsilcisi katılıyor.
03.10.2019 16.05.22

SEYFETTİN GÖKÇE

Dünya Helal Günü ve Volga Yatırım Zirvesi, Rusya’nın Samara şehrinde başladı. Rusya'da iki uluslararası etkinliğini birleştiren zirve, ilk kez 3-5 Ekim tarihleri arasında düzenleniyor. Zirvenin İslami finans alanında çalışan şirketler de dahil olmak üzere Rus ve yabancı yatırımcılar, uzmanlar, hükümet ve iş temsilcileri arasındaki işbirliği için bir platform haline gelmesi hedefleniyor.

Volga Yatırım Zirvesi iş programının ana başlıkları yatırım ve girişimcilik, İslami finans ve helal endüstrisi oluşturuyor. 3 gün sürecek zirvede, Rus ve uluslararası yatırımcıların ve uzmanların katılımıyla genel kurul panelleri ve yuvarlak masa toplantıları yapılacak. Katılımcılar, Rusya ve dünyadaki İslami finansın gelişmesi de dahil olmak üzere yatırım endüstrisindeki son trendleri tartışacaklar. IAIB, İslami bankalardan en üst düzey yetkilileri ve İslami finans alanındaki dünya uzmanlarını zirveye katılıyor.

20'den fazla ülke temsilcileri bir araya geldi

2014'ten beri düzenlen Dünya Helal Günü ve Volga Yatırım Zirvesi, Singapur, Hindistan ve İngiltere’de yapıldı. 45 ülkeden binden fazla yabancı konuk da dahil olmak üzere toplam 8 binden fazla katılımcıyı cezbetti. Zirve, Rusya'da ilk kez daha büyük ölçekte yeni bir formatta düzenleniyor.

Dünya Helal Güü'nün geleneksel kısmında, onlarca yerli ve yabancı üretici firmayı ve sertifikalı helal ürün ve hizmet tedarikçileri bir araya getiriyor. Zirve açılış töreninde 20'den fazla ülkeden temsilcileri bir araya geldi. Etkinlik kapsamında yapılacak sergi, Samara'nın merkezinde, Avrupa'nın en büyük meydanında, Samara'da Kuibyshev Meydanı'nda gerçekleştirilecek. Volga Yatırım Zirvesi ve Dünya Helal Günü, dünyanın her yerinden önde gelen yatırımcıları cazip yatırım projeleri sergilemek, anlaşmalar yapmak ve etkin ağ oluşturmak için güzel bir imkan sunuyor.

Öte yandan, organizasyonun sponsor firmalarından olan Türk Hava Yolları'nın (THY) tanıtım stantı da fuar alanında yerini aldı.

Volga Yatırım Zirvesi'nin hedefi

- Finans ve yatırım sektöründeki son trendler hakkında uzman görüşü alışverişi.

- Yatırımcılar ile proje kurucuları arasında temas kurmak.

- İslami finans alanındaki girişimciler, profesyonel yatırımcılar ve uzmanlar topluluğunun genişletilmesi ve desteklenmesi.

-Rusya Federasyonu'nun ve özellikle Samara Bölgesi'nin yatırım çekiciliğinin arttırılması, ağırlıklı olarak Orta Doğu, Afrika ve Asya ülkelerinden dış yatırım çekmek. (Batı ülkelerinden gelen yaptırım kısıtlamaları altında)

-Samara bölgesi ve Rusya Federasyonu'nun bir bütün olarak yakın ve uzak ülkelere helal ürün ve hizmet ihracatı yapma potansiyelini artırmak, Rusya'nın Müslüman bölgelerine satışlarını artırmak.

-Rusya Federasyonu'ndaki dijital ekonominin gelişiminin yaygınlaştırılması ve yaygınlaştırılması, Rusya'daki ve uluslararası projelerin uygulanması için uçtan uca dijital teknolojilerin (yapay zeka, blokajlar, internetin vb.) potansiyelinin kilidinin açılması da dahil olmak üzere. İslam ekonomisi ve finansı.

-Rus ve uluslararası uzman ve iş dünyası toplulukları, sivil toplum kuruluşları ve devlet kuruluşlarının temsilcileri arasında iş iletişimi kurmak, etnik gruplar arası ve meslekler arası diyalogu teşvik etmek.

-Ortaklık finansmanı prensiplerine uygun alternatif finansal araçların yaygınlaştırılması.

-Samara bölgesinin turist çekiciliğinin arttırılması, otel işletmelerinin gelişimi, çevre, etkinlik ve diğer turizm türleri.

-“Helal” kavramının etik ve sorumlu bir imaj olarak insanlığın yaşam standardı haline getirilmesi.

-Standardizasyonun kalitesini artırmak ve Rusya'nın iç pazarlarındaki organik gıda çeşitliliğini genişletmek.

-Rusya'da tıbbi hizmetler ve eczacılık pazarının gelişimi hedefleniyor.Yorum Ekle