Rusya, Ukrayna’ya savaş ilan edip topraklarını işgal ederken neredeyse dünyanın en ağır yaptırımlarına maruz kaldı. Yaklaşık 2 aydır Gazze’de her türlü savaş suçunu işleyen İsrail neden hiçbir yaptırıma maruz kalmıyor? Z Raporu dergisinin 54. sayısında Semra Karabaş, yazısında İsrail’e karşı neden yaptırım uygulanmadığını kaleme aldı.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 132340

İSRAİL GAZZE’DE SAVAŞ SUÇU İŞLİYOR

Savaş suçunu işlendiği, teröre destek verildiği ve hukuk kurallarının çiğnendiği ülkelere karşı her türlü yaptırımın uygulandığı dönemlerin ardından savaşın ve katliamların kol gezdiği Gazze’de, İsrail’e karşı hiçbir yaptırımın uygulanmıyor.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 132345

Semra Karabaş, savaş durumlarında Beyaz Fosfor silahının kullanımının yasak olmasına rağmen bundan kaçınmayan İsrail’e karşı dünyanın sessizliğe bürünmesine dikkat çekti.

Dondurucu soğuklar Ukrayna'da etkili oluyor! 10 ölü Dondurucu soğuklar Ukrayna'da etkili oluyor! 10 ölü

BEYAZ FOSFOR BOMBASI ULUSLARARASI HUKUKA GÖRE SUÇ

Uluslararası Af Örgütü İsrail’in Gazze’de sivillere karşı Beyaz Fosfor Bombası kullandığı da kanıtlanmıştı. Aralarında Anadolu Ajansı’nın da olduğu çokça ajans bu bombanın kullanıldığını fotoğrafları ile kanıtlamasına rağmen İsrail her türlü mecrada bombaları kullandığını reddetti.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 132443

CENEVRE SÖZLEŞMESİNDE DE YASAK

Beyaz fosfor bombasının kullanımı Cenevre sözleşmesine göre de yasaklanmış durumda. Uluslararası Ceza Mahkemesini kuran Roma Statüsü de zehirli silahların ve zehirli gazların kullanımını da savaş suçu olarak sayıyor.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 132340

RUSYA’YA HANGİ YAPTIRIMLAR UYGULANDI?

İsrail’e karşı hangi yaptırımlar uygulanabilir sorusunun cevabı da en yakın zamanda şahit olunan Rusya’dan örneklendirilebilir. Rusya-Ukrayna savaşı sürerken dünya tarihinde görülen en sert yaptırımlar Rusya’ya karşı kullanıldı. Rusya adeta küresel ekonomiden izole edildi ve Batı merkezli birçok şirket Rusya’daki faaliyetlerini ya durdurdu ya da tamamen çekti.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 132648

Rus şirketleri ile iş birlikler noktalandı. Hatta öyle ki Rusya “Swift” sisteminden çıkarıldı. Bu yüzden Rusya uluslararası ticarette çok büyük sıkıntılar yaşadı-yaşamaya devam ediyor. Rusya Merkez Bankasının yurt dışındaki rezervleri de donduruldu.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 132446

İSRAİL BM KARARLARINI DA ÇİĞNİYOR

1948 yılından bu yana İsrail’in işgalci politikaları defalarca kez BM’nin gündemine taşınmış ve çok sayıda kararlar alınmıştı. Ancak alınan kararların çoğu hiçbir zaman İsrail’e karşı uygulanmadı. Çünkü alınan kararlar ABD desteği ile uygulanamadı. Bütün bunların yanı sıra önceki dönem ABD Başkanı Donald Trump Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etti. Bu karar BM’de kabul görmese dahi ABD veto hakkını tarihinde en çok Filistin’e karşı kullandı.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 132349

İSRAİL’İN İŞLEDİĞİ SAVAŞ SUÇLARI

  • Zorla göç ettirme (Cenevre 4. Madde)
  • Yasaklı silahların kullanımı (BM Silah Sözleşmesi)
  • Hastanelerin vurulması (Cenevre 18. Madde)
  • Toplu cezalandırma (Cenevre 33. Madde)
  • Sivil yerleşim yerlerinin vurulması (Lahey Sözleşmesi 25. Madde)
  • Yardımların engellenmesi (Cenevre 23. Madde)
  • Mültecilerin hedef alınması (Cenevre ek Potokol 1)
  • Dini mekânların bombalanması (Lahey 4. Madde)

Kaynak: (HABER MERKEZİ)