01 Aralık 2022, Perşembe
Son Dakika

Dünya şampiyonu Ampute Futbol Milli Takımı, gazilere moral ziyaretinde bulundu

İstanbul'da düzenlenen 2022 Dünya Kupası'nda şampiyon olan Ampute Futbol Milli Takımı, şampiyonluk kupasıyla gazilere moral ziyaretinde bulundu.
13.10.2022 18.11.45

Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören gazileri ve şehit yakınlarını ziyaret eden dünya şampiyonu Ampute Futbol Milli Takımı'na, Ankara İl Sağlık Müdürü Ali Niyazi Kurtcebe, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Muaz Ergezen, Ampute Futbol Milli Takımı Teknik Direktörü Osman Çakmak ile bazı askeri erkan da eşlik etti.

Teknik Direktörü Osman Çakmak burada yaptığı konuşmada, vatanın birliği beraberliği için şehit olan kahramanların mekanlarının cennet olmasını dileyerek, "Şehitlerimizin bize emaneti olan evlatlarımıza her zaman sahip çıkıyoruz, annelerimizin babalarımızın ellerinden öpüyoruz. Her zaman söyledim, bazı şeyler tesadüf değildir. Burada bir söz vermiştik, kahraman gazi sporcu kardeşlerimizin azmiyle, yeteneğiyle, cesaretiyle dünya kupası sözünü vermiştik ve dünya kupasını da getirdik." diye konuştu.

Çakmak, "Dün Anıtkabir'deydik bugün de kahraman gazi arkadaşlarımın yanındayım. Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi, dünyada ilk iki hastaneden biriydi, bugün dünyada birinci, ampute futbolun kuruluş noktası burası. Takımımızda teknik ekiple beraber 10 kişi buradan yetişmiş, 5'i de değişik kulüplerimizden yetişmiş. Ben de Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi'nde başladım, burada jübilemi yaptım. Burayla devamlı içli dışlıyım. Bir gazi olarak milli takım hocası olmamda herkesin çok payı var. Layıkıyla temsil etmeye çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Muaz Ergezen da milli takımın "Korkusuzlar" ismini İstiklal Marşı'nın girişindeki "Korkma" kelimesinden aldığını belirterek, "Hiçbir maniden, zorluktan, 'yapamazsın, edemezsin' diyenlerden, dedirtenlerden korkmadan sahaya çıkıp aslanlar gibi tarih yazdılar. Onun için biz bu kupayı en başta evlatlarını göremeyecek anne ve babalara, baba ve annelerini göremeyecek evlatlara, şehitlerimize armağan ediyoruz, gazilerimize armağan ediyoruz. Biz bu duygularla sahaya çıktık, bu duygularla mücadele ettik." diye konuştu.

Ampute milli futbolcular, hastane bahçesinde organize edilen etkinlikte gaziler ile tek tek selamlaştıktan sonra, dünya kupasıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

İl Sağlık Müdürü Ali Niyazi Kurtcebe, Türk bayrağından oluşan bir plaketi, bütün takım adına Osman Çakmak'a takdim etti. Ampute Milli Futbol Takım oyuncularına da gaziler tarafından çiçek verildi. Konuşmaların ardından üzerinde "Kahramanlarımız hoş geldiniz" yazılı kırmızı beyaz süslü yaş pasta kesilerek bütün katılımcılara ikram edildi.

Ankara Şehir Hastanesi'ndeki hastalara moral ziyareti

Ampute Futbol Milli Takımı, daha sonra şampiyonluk kupasıyla Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nü ziyaret ederek buradaki hastalara ve sağlıkçılara moral ziyaretinde bulundu.

Hastanenin konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğe, Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Muaz Ergezen, Ampute Futbol Milli Takımı Teknik Direktörü Osman Çakmak ve oyuncular, Ankara İl Sağlık Müdürü Ali Niyazi Kurtcebe, eski TEM Daire Başkanı Turgut Aslan, tedavisi devam eden çok sayıda hasta ve yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Muaz Ergezen, burada yaptığı konuşmada, Ampute Futbol Milli Takımı'nın önlerine çıkan tüm zorluklara ve önyargılara karşı yılmadan azimle, inançla başarılı olduğunu belirterek, "Bu kupa en çok da bu aziz millete armağan olsun, annesini ve babasını bir daha göremeyecek evlatlara, evlatlarını bir daha göremeyecek anne ve babalara, şehitlere ve gazilere armağan olsun. Bizim taşıdığımız ruh buydu, sahaya da böyle çıktık." değerlendirmesinde bulundu.

"Ferdi olmaktan gurur duyduğumuz bu aziz millete her şeyin en güzeli yakışır." diyen Ergezen, şampiyonluk kupası için ampute milli futbolcuların çok fedakarca çalıştığını belirtti.

Ampute Futbol Milli Takımı Teknik Direktörü Osman Çakmak ise "Herkes her şeyi yazar, herkes her şeyi konuşur ama tarihi yiğitler, aslanlar, kahramanlar yazar. Bir gazi olarak yüreğimle konuşuyorum, büyük bir mutluluk yaşıyoruz. 'Rol-model gururumuzsunuz' diyorlar, dünyada da biz gururluyuz. Kahramanlar konuşmaz, kahramanlar savaşır, işte savaşan kahramanlar. Şehir hastanesine dünya kupası sözü verdik, sağlık çalışanlarımızın hepsine çok minnettarız. Allah birliğimizi beraberliğimizi bozmasın." diye konuştu.

Milli takımın kaptanı Bülent Çetin de bugüne kadar birçok kupa kazandıklarını, tek eksikleri dünya kupasını kazanmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Bu sene şubat ayında bu kupa için çalışmaya başladık, bu kupanın altında çok büyük emekler, çok büyük fedakarlıklar yatıyor. Bu kupada 85 milyonun ağırlığı var. Allah'ıma sonsuz şükürler olsun. Takım arkadaşlarım adına başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere desteklerini esirgemeyen herkese çok teşekkür ediyoruz. Bizlere hiçbir zaman engel olmasınlar, biz zaten yapacağımızın en iyisini her zaman yapıyoruz." ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından üzerinde "Şampiyon Türkiye" yazılı kırmızı-beyaz renklerdeki pasta kesilerek herkese ikram edildi. Milli futbolcular, katılımcılarla hatıra fotoğrafları çektirdi.  İTTİFAK-AA Yorum Ekle