US News & World Report tarafından yayınlanan bu yılki küresel güç sıralamasına göre Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Rusya 2023 yılında da dünyanın en güçlü ülkeleri arasında yer alıyor.

Sıralama, katılımcıların siyasi, ekonomik ve askeri güç gibi faktörlere ilişkin algılarına dayanarak bir ülkenin potansiyel gücünü değerlendiriyor.

TÜRKİYE 15.SIRADA

Türkiye, "En Güçlü Ülkeler" listesinde 15. sırada kendine yer buldu.

Haberde, Türkiye'nin BM ve OECD'nin kurucu üyesi olmasının yanı sıra NATO üyesi olduğu da kaydedildi.

Ülkenin bölgesel çatışmalar, "terörizm ve siyasi istikrarsızlıkla karşı karşıya" olduğu da belirtildi.

10 - BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

US News, Birleşik Arap Emirlikleri'nin 20. yüzyılın ortalarında petrolü keşfetmesinin ekonomisini hızla dönüştürdüğünü belirtti.

Haberde, Dünya Ekonomik Forumu'na göre ülkenin Arap dünyasındaki en rekabetçi ekonomiye sahip olduğu aktarıldı.

BAE geçen yılki sıralamada bir sıra gerileyerek komşu Suudi Arabistan'ın önüne geçti.

9-SUUDİ ARABİSTAN

US News, Suudi Arabistan'ın dünyanın en büyük petrol tedarikçisi olduğunu ve küresel petrol arzının tahminen dörtte birini karşıladığını belirtti.

Suudi Arabistan, özellikle ekonomik ve siyasi etkisine dikkat çekilerek 11. sırada yer aldığı geçen yıla kıyasla iki sıra yükseldi.

8 - JAPONYA

US News, Japonya'yı dünyanın "en okuryazar ve teknik açıdan en gelişmiş ülkelerinden" biri olarak tanımladı.

Ülkenin dünyanın üçüncü büyük ekonomisine sahip olduğunu ve dünyanın en büyük araç, elektronik ekipman ve çelik üreticileri arasında yer aldığını belirtti.

ABD'de ağzında ceset görülen timsah vuruldu ABD'de ağzında ceset görülen timsah vuruldu

7 - FRANSA

US News, Fransa ekonomisinin dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer aldığını ve turizmin önemli bir rol oynadığını belirtti.

Fransa'nın dünyada en çok ziyaret edilen ülkelerden biri olduğu belirtildi.

 6 - GÜNEY KORE

US News, güç sıralamasındaki konumu için Güney Kore'nin güçlü ordusuna ve güçlü ihracatına işaret etti.

Güney Kore'nin "dünyanın en büyük gayri safi milli tasarruflarından ve yabancı yatırım rezervlerinden birine" sahip olduğunu belirtirken, ülkenin Samsung, Hyundai ve Kia'nın genel merkezlerine ev sahipliği yapması nedeniyle büyük otomobil ve teknoloji ihracatının da altını çizdi.

5 - BİRLEŞİK KRALLIK

US News, İngiltere'nin kısmen Britanya İmparatorluğu'nu kontrol ettiği geçmişi nedeniyle güçlü bir küresel etkiye sahip olduğunu belirtti.

Birleşik Krallık'ı "önemli ölçüde uluslararası ekonomik, siyasi, bilimsel ve kültürel etkiye sahip oldukça gelişmiş bir ulus" olarak tanımladı.

4 -  ALMANYA

Almanya'nın güçlü uluslararası ittifakları ve güçlü ekonomik etkisi, US News tarafından geçen yılki sıralamada da üst sıralarda yer almasına gerekçe olarak gösterildi.

Ülkenin yaşlanan nüfus gibi bazı sorunları olduğu da belirtiliyor.

3 - RUSYA

Rusya'nın, Şubat 2022'de başlattığı Ukrayna işgaline rağmen US News güç sıralamasında üçüncü sıradaki yerini korudu.

Habere göre, Rusya'nın ordusu giderek zayıflıyor ve bazı utanç verici gerilemeler yaşarken ülke de giderek yalnızlaşıyor.

US News, Rusya'nın gücünün bir kısmının "hayal etmesi zor" olan devasa boyutundan kaynaklandığını ve Rusya'nın yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkesi olduğunu söyledi.

Ayrıca, Japonya ve ABD ile olan deniz sınırlarının yanı sıra çok sayıda ülkeyle sınır paylaşması da Rusya'nın konumunu güçlendirdiği kaydedildi.

2 - ÇİN

US News, Çin'in yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ikinci ülkesi olduğunu ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olduğunu belirtti.

Haberde, Çin'in 1978'deki reformlardan bu yana dünyanın en hızlı büyüyen büyük ekonomilerinden biri olduğu ve hızlı ekonomik büyümesinin milyonlarca insanı yoksulluktan kurtardığının kabul edildiği belirtildi.

1 - ABD

US News, ABD'yi "baskın küresel güç" olarak nitelendirdi ve ülkeyi güç sıralamasında anket konumunda tuttu.

ABD'nin GSYH açısından dünyanın en büyük ekonomisine (25,5 trilyon dolar) sahip olduğunu ve aynı zamanda dünyanın "teknolojik açıdan en güçlü" ülkesi olduğunu belirtti.

US News ayrıca, ülkenin "küresel etkiye" sahip büyük medya endüstrisinden, dünya çapında "önemli ihracatından", dünyanın en iyi üniversitelerinin çoğuna ev sahipliği yapmasından ve BM ve NATO gibi uluslararası örgütlerdeki öncü rolünden de bahsetti.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)