20 Eylül 2021, Pazartesi
Son Dakika

Dünyanın kıtalar arası koşulan tek maratonu

Pazar günü yapılacak Vodafone 40. İstanbul Maratonu öncesinde Maraton ve Spor Fuarı açıldı. İBB Başkanı Mevlüt Uysal, maratona 100’ü aşkın ülkeden 30 bin çipli sporcu ile yüzbinlerce İstanbullunun katılacağını söyledi.
09.11.2018 15.10.57

Vodafone 40. İstanbul Maratonu kapsamında Maraton ve Spor Fuarı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımıyla açıldı. Açılışa Başkan Uysal’ın yanı sıra Spor İstanbul Genel Müdürü Abdulhalim Aksu, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, Vodafone İcra Kurulu Başkanı Engin Aksoy, çok sayıda sporcu ve davetli katıldı. Başkan Mevlüt Uysal, açılışını yaptıkları Maraton Fuarı’nın 3 gün boyunca açık kalacağını belirterek “Maratonun sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi, halkımızın sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesi adına bu fuar 3 gün boyunca açık kalacak” dedi.  İstanbul Maratonu’nun Türkiye’nin en büyük katılımlı spor organizasyonu haline geldiğini ve maratonda 10 bin kişinin görev alacağının altını çizen Uysal, “Şu anda Avrupa’da 17.’ciyiz ama emek vermeye, halkımız ilgi göstermeye ve dünya sporcuları ilgi göstermeye devam ettikçe hızlı bir şekilde dünyadaki sıralamamız da yükselecek. Temennimiz o ki önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde Avrupa’da ilk 3, ilk 5’lerde oluruz. Dünyada bir kıtadan diğerine, denizin 65 metre yüksekliğinden Boğaz’ın üzerinden koşulan başka bir maraton yok. Önümüzdeki dönemde dünya sıralamasında ilk sıralara yükseleceğine inanıyoruz” diye konuştu.

100 ülkeden 30 bin sporcu

Başkan Uysal, maratonun İstanbul’un dünyada tanıtımına katkı sağladığını ancak daha önemlisi halkı sporla buluşturduğunu söyledi. Maratonun Türkiye’nin en büyük spor ve en kalabalık spor organizasyonu olma özelliğini taşıdığını ifade eden Uysal, “Bu yıl 100 binin üzerinde bir katılım bekliyoruz. Bu halkımızın sporla buluşturulması demek. Bu yıl sloganımız sağlıklı yarınlara koş. En azından Asya’dan Avrupa’ya yürüyerek geçme imkanı adına 11 Kasım Pazar günü tüm İstanbulluları maratona bekliyoruz” dedi.  Spor İstanbul Genel Müdürü Abdulhalim Aksu, “40. Yılımızda 100’ü aşkın ülkeden 30 bin çipli sporcu ile yüzbinlerce İstanbulluyu misafir ediyoruz. Bu yılki maraton 3313 yabancı katılımcı ile son yılların en yüksek sayısına ulaştık” dedi.Yorum Ekle