İstanbul'un gezilebilecek en güzel yerlerindendir Adalar. Denize çıkan sokakları, cumbalı evleri, yeşili ve mavisiyle şehrin kaosundan kaçıp sakin ve nostaljik bir gezi yapmak isteyenlerin uğrak noktası. Bu adalar içinde bir ada var ki edebiyatımızın çok kıymetli öykü yazarı Sait Faik Abasıyanık'ın o güzel hikayelerini yazdığı, her adımı onu hatırlatan minik ve şirin Burgaz Adası. Yazarın sık sık gidip geldiği ve son yıllarını geçirdiği o şirin konak işte bu adada bulunuyor. Edebiyat ve öykü severlerin muhakkak ziyaret etmesi gereken bu konak, yazarın vasiyeti üzerine bağışlanan Darüşşafaka Cemiyeti tarafından 1959 yılında müzeye dönüştürülmüş.

Pek çok hikaye kitabı ve romanı kısacık hayatına sığdırmış olan edebiyatımızın en önemli kalemlerinden Sait Faik’in yaşamına tanıklık etmiş eşyaları, fotoğrafları, mektupları, kartpostalları, eserlerine konu olan sayısız hatırasının izlerini taşıyan nice eşya ve belgeyi ziyaretçileriyle buluşturan bu müze, açıldığı günden bu yana ülkemizin en fazla ziyaret edilen müze evlerinden biri olmuş.

Darüşşafaka Cemiyeti tarafından 2010 yılında güçlendirme, restorasyon ve konservasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan müze, 11 Mayıs 2013 tarihinde yeniden edebiyatseverlerin ziyaretine açılmış.

Yazarın vasiyeti doğrultusunda ücretsiz olarak ziyaret edilen müze, okurlarını, Sait Faik’in yazınsal ve ruhsal dünyasında büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.