DOLAR
5,5847
% 0,33
EURO
6,2105
% 0,26
ALTIN
271,5613
% -0,38
BİST100
95.734
% -0,87

Edirne hurufatla yeniden buluştu!

09.05.2019 00:00

Osmanlı Cihan Devleti’nin payitaht şehirlerinden Edirne uzun bir aradan sonra tekrar hat sanatı eserleriyle buluştu. Vakıflar Haftası münasebetiyle Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen sergide birbirinden âlâ hat sanatı eserleri Edirnelilere ‘Rakım Mesleği’nin müşfik lisanıyla merhaba dedi. Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Edirne Vakıflar Şube Müdürü Cengiz Karaman ve Hattat Mahmut Şahin’in kurdelasını kestikleri sergiye Edirneliler yoğun ilgi gösterdi. 

Vakıf Medeniyetinde Ramazan ayı…

Sergi özelinde görüştüğümüz Edirne Vakıflar Şube Müdürü Cengiz Karaman sergi fikri nasıl oluştu şeklindeki sorumuzu şu cümlelerle yanıtladı: “Vakıflar Genel Müdürlüğümüz her yıl mayıs ayının ikinci haftasında vakıfların halkımıza daha iyi tanıtılması ve anlatılması için çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Bu yılki Vakıflar Haftası 6-12 Mayıs tarihlerinde “Vakıf Medeniyetinde Ramazan ayı” teması ile kutlanmakta olup temaya uygun olacağı kanaatiyle Selimiye Vakıf Müzesi’nde hat sanatı sergisi düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. 

Hattat Mahmut Şahin Hoca’nın talebimize olumlu yaklaşması neticesinde öğrencilerinin katkısıyla oluşan karma hat sergisinin açılışı 8 Mayıs Çarşamba günü yapılmış olup 7 Haziran tarihine kadar ziyarete açık kalacaktır.”

Müdür Karaman, “Selimiye Vakıf Müzesi'nin vakıf haftasında onlarca hat sanatı eseriyle buluşması Edirneliler nezdinde hangi anlamlar ifade ediyor?” şeklindeki ikinci sualimizi “Malum, Bursa'dan sonra Osmanlıya başkentlik yapmış olan Edirne şehrimizde çok sayıda ecdad yadigârı mimari eser bulunmaktadır. Bu eserlerin arasında hat sanatının çeşitli nadide örnekleri de yer almaktadır. Günümüzde  hat sanatının yaşatıldığının gösterilmesi açısından bu sergi Edirneliler için önem arz etmektedir.” diyerek cevapladı...

Müdür Karaman: Vâkıfların ruhu şâd olacak.

Edirne’nin başarılı Vakıf Müdürü Cengiz Karaman’ın, tarihi Selimiye  Cami alanı içinde bulunan vakıf müzesine girişlerin ücretsiz olması, konumu ve tarihi cazibesi itibariyle her daim halkımızın yoğun ilgisine mazhar olan mekânda düzenlenen serginin mesajına dair kanaatleri ise şöyle: “Serginin bulunduğu yer itibariyle herkesin kendini kendi evinde gibi hissedeceğini düşünüyorum. Ayrıca, sergi, Selimiye gibi muhteşem bir eserin yanında bulunmakla geçmişle olan kopmaz kültür bağımızın devam ettiğini anlatıyor bizlere. Hat sanatı vakıf eserlerinin en güzel süsleri olduğundan serginin burada bulunmasından dolayı vakıf banilerinin (vakfedenlerin, emeği geçenlerin) de ruhlarını şad edeceği mesajını vermektedir.”

İstanbul, Bursa, Kocaeli, Eskişehir ve Kütahya’nın kalem efendileri…

Dün (8 Mayıs 2019 Çarşamba günü)  Edirne Selimiye Vakıf Müzesi’nde açılışı gerçekleştirilen sergiye Hattat Mahmut Şahin Hoca’nın ders vermekte olduğu beş şehirden; İstanbul Bayrampaşa Grubu’ndan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservaturarı’ndan, Bursa Bab-ı Nun Gelenekli Sanatlar ve Kültür Derneği’nden,  Eskişehir Vel Kalem Gelenekli Sanatlar ve Kültür Derneği’nden ve Kütahya Vav-Der Geleneksel Sanatlar ve Kültür Derneği’nden hemen her biri usta olmuş öğrencilerinden aşağıdaki isimleri yer alan sanatkârlar katıldı. Ahmet Ercan, Ahmet Eroğlu, Ahmet Türk, Ahmet Yüksel, Ayşe Kök Güldü, Ayşe Arslan, Beytinaz Kükrek, Elif Eylem Karal, Emrah Yılmaz, Emre Özdemir, Eyüp Can Sarı, Gülay Keskin, Gülşen Bilbey, Halil Özkan, Hasan Yiğe, Hidayet Şen, Hüseyin Çulcu, İlyas Orak, Kadriye Özkul, Mehmet Eroğuz, Melek Atlığ, Melek Balcı, Merve Aytan, Merve Kara Kızılkaya, Müberra Yayınlı, Nesrin Uzar, Nurcan Öztürk, Nurşen Karahasanoğlu, Rabia Betül Yiğit, Reyhan Kurt, Selma Erenoğlu, Semih Yolaçan, Serap Tepedelen, Süleyman Hatipoğlu, Wessam Hamit Alhandres.

Hattat Şahin: Sergide Zafer Günal’ın emeği büyük

Sergi öncesinde görüştüğümüz Bursa Bab-ı Nun Gelenekli Sanatlar ve Kültür Derneği Başkanı Hattat Mahmut Şahin ise Edirne’nin, yıllardır merakını celbeden bir şehir olduğunun altını çizip gerek tarihi, gerek mimarisi ve gerekse Osmanlı’ya başkentlik yapmış olmasından mütevellit başlı başına bir cazibe merkezi olduğunu belirttikten sonra serginin hikâyesini şu cümlelerle özetledi: “Emekli polis memuru Hattat Zafer Günal Ağabeyimle yıllardır süregelen bir hukukumuz vardır.  Söz konusu hukuk Bursa’da başladı. Onun emekli olup Edirne'ye yerleşmesi ile bizim ikili sergi açma fikrimiz ortaya çıktı. Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden Cengiz Karaman Bey’in daveti üzerine sergi projemiz daha da gelişerek büyük bir karma sergi halini aldı.”  

Hat sanatının temeli Edirne ve Amasya’da atılmıştır

Edirne’nin İstanbul'dan önce hüsn-i hattın başkentliğini yapmış kadim bir şehir olduğuna vurgu yapan Hat Hocası Şahin, Trakya’nın münbit coğrafyasında Yahya Sofi ve Yahya bin Ali Sofi başta olmak üzere daha nice hattatların yetişmiş bulunduğunu, Şeyh Hamdullah Efendi’nin Amasya’dan İstanbul’a gelmesini müteakiben “Kuran-ı Kerim Hicaz’da nazil oldu, Mısır’da okundu ve İstanbul'da yazıldı” sözünün dilden dile gönülden gönle aktarıldığını belirttikten sonra şu hüküm cümlesini kurdu: “Osmanlı hat sanatının temellerinin Amasya ve Edirne de atıldığı unutulmamalıdır.”

Birbirinden âlâ 50 eser…

Hattat Mahmut Şahin, sülüs, celi sülüs, talik, celi talik ve şikeste talik hat nevilerinden müteşekkil birbirinden âlâ keyfiyeti haiz bulunan 50 eserle Edirne’de öğrencileriyle birlikte sergi açıyor olmasını “çok güzel bir duygu” şeklinde özetledi. Serhat şehrimizdeki hat şöleninin gönlünde sanat ve estetik güzelliklere dair açık kapılar bulunanları 7 Haziran 2019 tarihine kadar Selimiye Vakıf Müzesi’ne bekliyor olduğunu belirttikten sonra yazımızı, muhatabımız Şahin’in serginin iletmek istediği mesaja dair mülahazalarıyla nihayet verelim: "Gelecek nesillere temeli Kur’an-ı Kerim olan bir dünya bırakmalıyız.”

“Millî ve gelenekli sanatlarımıza dört elle sarılmamız lazım. Gelecek nesillerimize temeli İslâm ve Kuran'ı Kerîm olan bir dünya bırakmalıyız. Batı özentisi bir toplum olmaktan bir an önce kurtulmalıyız.”

 

 

 


Yorum Ekle