13 Ağustos 2022, Cumartesi
Son Dakika

Eğitimci Fahrettin Tacar vefat etti

Ömrünü İslamiyet ve insanlığa hizmete adamış, yüzlerce kıymetli insanın saadet sebebi olmuş ve binlerce talebenin yetişmesine katkıda bulunmuş mümtaz insan, emekli albay Fahrettin Tacar vefat etti
27.06.2022 17.15.09

ÖMER FARUK ÇAĞLAR 

1935 yılında Tokat’ın Erbaa kazasında dünyaya gelen Fahrettin Tacar, ilk ve ortaokulu Erbaa’da okudu. 1955’de Kuleli Askeri Lisesini bitirdi. 1957’de Ankara Kara Harp Okulundan, 1958’de Polatlı Topçu Ve Füze Okulundan, 1968’de İstanbul – Yıldız Kara Harp Akademisinden mezun oldu. Türk Silahlı Kuvvetlerinin muhtelif kıt’a ve karargâhlarında hizmet gördükten sonra 1979’da albay rütbesi ile emekli oldu.

Görevi sırasında ve emeklilik sonrası ömrünü İslamiyet ve insanlığa hizmete adayan Fahrettin bey, yüzlerce kıymetli insanın saadet sebebi olmuş ve binlerce talebenin yetişmesine katkıda bulundu. Fahrettin Tacar Eğitil Vakfını (TACEV) kurarak binlerce talebenin Ehli Sünnet üzere yetişmesine vesilen olan Fahrettin Tacar, bu pazar sabahı (26 Haziran 2022-26 Zilkade 1443) saat 03 sularında, İstanbul Beylikdüzü Medicana Hastanesi’nde ruhunu Hakka teslim etti. Merhumun gasil ve teçhiz, tekfin vazifesini muhterem Hasan Yavaş ve Ali Kara Hocaefendi’ler yaptılar. Merhum Fahreddin Tacar Ağabeyin cenaze namazını, Marmara Evleri 1. Kısım Camiinde (26 Haziran Pazar) Öğle namazını müteakiben Prof Dr. Ramazan Ayvallı Hocaefendi kıldırdı. Daha sonra Eyüp Sultan’da muhterem Hocalarının yakınındaki aile kabrinden ebediyete uğurlandı. Kabri başında duasını Ramazan Ayvallı Hoca yaptı. Telkinini ise muhterem Abdülcelil Arvas Hocaefendi verdi. 

FAHRETTİN TACAR KİMDİR?

1935 yılında Tokat’ın Erbaa kazasında dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Erbaa’da okudu. 1955’de Kuleli Askeri Lisesini bitirdi. 1957’de Ankara Kara Harp Okulundan, 1958’de Polatlı Topçu Ve Füze Okulundan, 1968’de İstanbul – Yıldız Kara Harp Akademisinden mezun oldu. Türk Silahlı Kuvvetlerinin muhtelif kıt’a ve karargâhlarında hizmet gördükten sonra 1979’da albay rütbesi ile emekli oldu.

Sivil hayatında ise; 4 sene Türkiye Gazetesi Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 6 sene Türkiye Gazetesi Takvim Müdürlüğü yaptı. 1993 yılında TGRT’nin kuruluşundan itibaren; danışmanlık, radyo konuşmaları ve televizyonda açık oturum programları yaptı ve sundu. İhlas Holding ve İhlas Vakfı bünyesinde çalıştı. 1953 Yılından beri Enver Ören beyin en yakın mesai arkadaşlarından biri oldu.

1994-2003 yılları arasında İhlas Vakfı bünyesinde İVYED bilgi danışmanlığını kurdu.Bilgi çağında batıdaki gelişmeleri, 10 seminer haline getirdi ve 200 büyük şirketi; bilgi toplumu, bilgi ekonomisi, bilgi teknolojileri, değişim, eğitim, yönetim, kalite, iletişim, şirket kültürü ve bilgi stratejileri konularında seminerler vererek eğitti.

Fahrettin Tacar; ailesinden köklü bir din kültürü aldı. Kuleli Askeri Lisesi’nde kimya dersleri hocası, Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretlerinin yetiştirdiği salâhiyetli bir din âlimi olan, arabî, farisi, türkçe ve birçok dilde yüzden fazla kitap neşr eden, Eczacı ve Kimya Yüksek Mühendisi Kıdemli Albay Hüseyin Hilmi Işık’tan, İslam ilimlerini ve güzel ahlak bilgilerini öğrendi. Aynı zamanda, Kadıköy Müftüsü Seyyid Ahmed Mekki Üçışık’tan 5 sene Arabî, Fıkıh, Akaid ve naklî ilimleri tahsil etti.

Fahrettin Tacar’ın hayatı; hocalarından öğrendiği aklî ve naklî bilgileri, gece gündüz demeden, genç nesillere anlatmak ve öğretmekle geçti. Bilhassa, psikolojik, ahlaki ve sosyo-kültürel sahada, İslamiyetin birinci derecede kaynak olan kitaplarından naklederek, Türk gençliğine büyük hizmetler verdi. Türk ve İslam medeniyetini, milli ve manevi değerlerimizi, ilmi ve doğru olarak anlattı ve öğretti. Vefatına kadar Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı Onursal Başkanı olarak çalışmalarını sürdürdü.

26 Haziran 2022 (26 Zilkade 1443) Saat 03 civarında, İstanbul Beylikdüzü Medicana Hastanesi’nde ruhunu Hakk’a teslim etti. Merhum Fahreddin Tacar Ağabeyin cenaze namazı, Marmara Evleri 1. Kısım Camiinde 26 Haziran Pazar günü öğle namazını müteakiben kılındı ve Eyüp Sultan’da ebediyete uğurlandı.

Allahü teala rahmet eylesin.  İTTİFAKYorum Ekle