Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu önemli gelişmeyi değerlendirerek, "Yatırımcı güveni daha da pekişecek ve ülkemize küresel fon akışı hız kazanacaktır" ifadelerini kullandı. Analistler ise kredi risk primindeki gerilemenin, fonlama maliyetlerini düşürerek ülke ve şirket borçlanmalarında daha düşük faiz ödenmesine olanak tanıdığını belirtiyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından haziran ayından bu yana gerçekleştirilen toplamda 2 bin 650 baz puanlık faiz artırımının etkisiyle CDS primlerindeki düşüş devam ediyor. TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, kasım ayında yaptığı Enflasyon Raporu sunumunda, dezenflasyonist sürecin önümüzdeki yılın ikinci yarısından itibaren etkili olmaya başlayacağını tahmin ettiklerini açıklamıştı.

Bilim dünyası hayrete düştü: Piton bütün olarak yutmuş! Görüntüleri saniye saniye kaydettiler Bilim dünyası hayrete düştü: Piton bütün olarak yutmuş! Görüntüleri saniye saniye kaydettiler

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CDS primlerindeki düşüşü değerlendirerek, "Uyguladığımız ekonomik programın sonuçları 2024'ün ikinci yarısından itibaren net bir şekilde görülecek. Bu durum, yatırımcı güvenini daha da pekiştirecek ve ülkemize küresel fon akışını hızlandıracaktır. Dezenflasyon programı, kısa vadeli büyüme görünümü üzerindeki aşağı yönlü riskleri sınırlayacaktır."

Kaynak: HABER MERKEZİ