23 Ocak 2021, Cumartesi
Son Dakika

Emekliliğinizi planlayın

13.01.2021

Çalışırken fark etmiyoruz, yıllar geçiyor yaşlılık döneminde, ek yatırımlarınız yoksa geliriniz sadece emekli maaşı oluyor. Bu durumda emekli aylığının miktarı daha da önemli hale geliyor.

Liberalleşme ve özelleştirme furyasından sonra devletin çalışma hayatında istihdam ettiği kişi sayısı azaldı. Devlet, zorunlu kamu hizmetleri için memur alıyor. Kamu İktisadi teşebbüslerinin nerdeyse tamamının özelleştirilmesi ile işçi alımı olmuyor.

Birçok kişinin Çalışma hayatı, özel sektör şirketlerinde geçiyor. Özel şirketlerde sigorta primlerinin tam gösterilmemesi, kıdem tazminatının düzenli ve her zaman alınamamasından dolayı çalışanlar düzenli birikim yapamıyor ve hak ettikleri aylık geliri alamıyor.

Dünya da insan ömrünün uzamasından dolayı, sosyal güvenlik sandıkları emekli maaşlarını ödemekte zorluklar yaşıyor. Batı Avrupa dahil bütün dünya da sosyal haklarda (emeklilik maaşlarında) düşüş yaşanıyor.

Yaşlılık döneminde iyi bir emeklilik geliri elde etmek için emekliliğinizi planlamanız gerekiyor. Türkiye’ de emekliliği üç şey belirliyor; Sigorta başlangıç tarihi, yaş ve toplam hizmet süresi.

Çocuklarınıza Sigorta Başlangıcı yapın…

İşe başlama, emeklilik süresini belirleyen en önemli faktörlerden birisi. Çocuklarınızın kısa süreli de olsa çalışmasını sağlayarak sigorta numarası almanız ilerde çok faydalı olacaktır.

Sigorta primlerinizin gerçek maaşınız üzerinden yatmasını sağlayın…

Emekli maaşlarının hesaplanmasında birçok kriter bulunmakla birlikte en önemli etkenlerden birisi, ödenen sigorta prim tutarıdır. Sigorta Priminiz ne kadar yüksek yatmışa, emekli maaşınız o kadar yüksek olur.

Emeklilik maaş hesaplamalarında son dönemde birçok değişiklik yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Aslında emekli aylığı hesabında yatırılan gün sayısı ne kadar çok ise emekli maaşına katkısı o kadar fazla olması gerekir .2000 yılından sonra prim gün sayılarının emekli aylığı bağlama kat sayısı düşürüldüğü için maalesef 2000 yılından sonraki prim gün sayınız arttıkça emekli aylığı düşüyor. Emekli olma hakkı elde ettiğinizde hemen emekli olun. Sigorta primini tabanda ödendiği sürece, gün sayınız arttıkça daha düşük emekli aylığı bağlanıyor.

Askerlik borçlanması, bayanlar için çocuk borçlanması gibi haklar dan faydalanarak prim gün sayınızı artırabilirsiniz. Bazı durumlar da borçlanmanın ek katkı yapmayı bırakın emekli aylığının düşmesine neden olabiliyor. Gerekirse bir uzmandan yardım alarak emekliliğinizi planlayın. Emeklilik döneminde iyi bir gelir elde etmek için çok yönlü düşünüp önlemler almak gerekiyor.

İttifak Gazetesinde, belirli aralıklarla sosyal güvenlik ve emeklilikle ilgili yazılar yazacağım. İttifak Gazetesi İmtiyaz Sahibi Recep İncecik dostuma bize bu imkânı verdiği için çok teşekkür ederim. Bir dahaki yazılarımızda buluşmak temennisiyle, İttifak Gazetesi ailesine katılmaktan dolayı çok mutluyum. Güzel günler hepimizle birlikte olsun.


Yorum Ekle
Yavuz Bülent Tekcan
19.01.2021 14.42.35

Bekir bey öncelikle hayırlı ve mübarek olsun, başarılar dilerim. Benim arzedeceklerim şunlar, 1986 yılında Türkiye Emlak kredi bankası Erdemli kamp ve konukevinde sigortalı olarak işe başladım. Yaklaşık dört ay bordro ile maaş aldım. Tabi banka devlete ait olduğu için bir pürüz aklımın ucundan bile geçmedi. Yıllar sonra, emeklilik için dilekçe verdim, üç dört ay önceden verdim ki yetişsin diye. Kendime ait e-devlet hizmet sağlayıcımda ilk işe giriş tarihim 1986 yazmasına rağmen, bana cevaben sizin dört aylık bordroda isminiz görünmüyor diye yazı gönderdiler. Hülasa mahkemeye müracaat ettim ğç buçuk senedir, anam emdiğim süt kulaklarımdan geldi. Allah yardım etti şahitlerim ve en sonunda bilirkişi raporunun hakkaniyetli bir şekilde nihayet bulmasıyla davayı kazandım. Sgk avukatı abi sen haklısın, bu dava bu kadar niye sürdü ki anlamadım zaten, ancak ben her şart altında İstinaf a göndermek mecburiyetindeyim. Bana onun maaş veriyorlar dedi. Bir senedir de İstinaf yolu bekliyorum. Bu işin içinde bir bit yeniği var bunu her ne pahasına olursa olsun çıkaracağım. Bazı öğrencilik yıllarında dövdüğüm puştlar ve karaktersiz şerefsiz itler el altından faaliyet yürütüyor eminim. Böyle adalet mi olur Allah aşkına, pandemide bir anda ölseydim, ne olacaktı geride kalan çoluk çocuğa onlar mı bakacaklardı. Elinden gelse bir kaşık suda boğmak istiyorlar. Ama az kaldı, bir haber bekliyorum harekete geçeceğim. Size yazmam da acaba bu şerefsizler görürde yedikleri haltı ortaya çıkarmadan ellerini çekip beni hududu belli olmayan bir savaşın içine inşallah sokmazlar diyorum. Zaten eninde sonunda yapacaklarım değişmez, mutlaka yapacağım...

Mustafa IŞIK
16.01.2021 14.07.14

Bilidiğimizi zannettiğimiz konularırda hiç doğru olarak bilmediklerimiz hususunda bilgilerinizi paylaştığınız için tşk.eder çalışmalarınızda başarılar dilerim

Emre DEDE
14.01.2021 22.48.15

hayırlı olsun....güzel ve faydalı yazılarınızın devamını bekleriz

Gökhan Eraslan
14.01.2021 16.24.20

Kaleminiz keskin olsun Bekir Bey. Faydalı bir yazı; itifade ettik!

Ahmet Baykara
14.01.2021 13.11.16

Sayın Abım 92/93 vekilöğretmenliğin var 2000 yılında belediye çalışmışlığım var 5.5 sene 2012 sende esnaf bagkurum var iki binden öncede üzerine kesilmiş mıhtahsil makbuzlarım var arada 2.5 sene de avrupa da sigorta var 2005 den sonra avrupa belçika nasıl emekli olurum.

A. İKİCEVİZ
13.01.2021 18.29.37

Bekir Bey, Rabbim kaleminize kuvvet versin inşaAllah! Evet, belirttiğiniz gibi genelde ihmal ettiğimiz ve bilmediğimiz konular.