Dünyanın var olan pek çok küresel konunun ele aldığını BM Genel Kurulu, dünya liderlerinin bir araya geldiği ve diplomasi masalarının kurulup görüş alış verişi yapıldığı zirvelerden en önemlisi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'da bu diplomasinin zirve noktasına yaptığı çıkışlarla damgasını vurmuş liderlerden bir tanesi. İlk defa 2005’te genel kurula katılan Erdoğan, 2007, 2009 ve 2011 yıllarındaki toplantılarda da Başbakan olarak yer aldı.

Hande Erçel dizi setinden sınav anlarını paylaştı! Ünlü oyuncu bakın hangi bölümde okuyormuş Hande Erçel dizi setinden sınav anlarını paylaştı! Ünlü oyuncu bakın hangi bölümde okuyormuş

Erdoğan, cumhurbaşkanı seçildiği 2014 yılından itibaren de aralıksız olarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katıldı.

Koronavirüs döneminde çevrimiçi olmak üzere 12 defa genel kurula hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada bu tecrübeye sahip birkaç liderden biri.

Erdoğan'dan 'Dünya 5’ten büyüktür' çıkışı

BM Genel Kurulu'nda gözler liderlerin vereceği mesajlarda olurken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hitapları her zaman büyük ses getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir çok cümlesi gündemi belirledi, özellikle mazlum coğrafyalarda slogan haline geldi

Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu konuşmalarıyla özdeşleşen ifadeleri hafızalara kazındı.

Erdoğan'ın ilk defa 2014 yılında kullandığı “Dünya 5’ten büyüktür” cümlesi, uluslararası kamuoyunun dikkatini çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler'in yapısını eleştirdiği bu mesajını her sene tekrarladı.

Erdoğan'ın BM'deki tarihi konuşmaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birçok konuşması tarihi nitelikteydi. 2019’da yaptığı konuşmada ise Aylan bebeğin fotoğrafını gösterdi, dünyanın umuda yolculuk için yola çıkan mazlumları görmezden geldiğinin altını çizdi.

BM kürsülerinden tüm dünyaya çağrılar yaptı. Erdoğan geçen yıl Birleşmiş Milletler kürsüsünden tarihi bir adım daha attı, tüm dünyaya KKTC'nin tanınması çağrısı yaptı.

Birçok liderin görmezden geldiği İsrail’in işgal ettiği topraklardan, Karabağ sorununa, Batıdaki İslam düşmanlığından, dünyadaki gelir adaletsizliğine birçok başlık BM Genel Kurulu'nda Erdoğan’ın gündeminde yer aldı.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)