Hatay'ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kentsel Dönüşüm Projesi Toplu Temel Atma Töreni'nde vatandaşlara seslendi.

Erdoğan, 40 bin 400 bağımsız bölümün inşasının  devam ettiğini belirterek Hatay Havalina içinde yakında yapımına başlanacağını söyledi.

Seçimlerde Hataylılar'ın verdikleri destekten dolayı konuşmasına teşekkür ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hataylılar'ın güvenine layık olmaya çalışacaklarını söyledi.

Depremzedeleri asla yalnız bırakmadık

Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmetle andığını belirtip, seçim döneminde halka bedava ev dağıtacağını vaadedenlerin şehrin yolunu unuttuğunu dile getirerek, kendilerinin ise depremi yaşayan bölge halkının her zaman yanlarında olduklarını söyledi.

Böyle bir felaketin altından herkes kalkamaz!

Deprem üzerinden siyaset yapmadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Acıyı istismarı yapanlardan değil acıyı paylaşanlardan olduk' diye konuştu.

Rusya’yı savunan Kuzey Kore: Ukrayna krizinin beyni NATO Rusya’yı savunan Kuzey Kore: Ukrayna krizinin beyni NATO

Erdoğan depremi sadece ekranlardan görenlerin facianın boyutunu anlamadıklarını belirterek Hatay'ın asrın felaketini yaşadığını dile getirdi. Sonrasında konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ''Böyle bir felaketin altından kalkabilecek ülkelerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez'' diye konuştu.

Kent meydanına kazmayı vuruyoruz!

Hataylı depremze vatandaşların kalıcı konutlarına bir an önce kavuşmak istediklerinin farkında olduklarını belirten Erdoğan, bunun için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Kahramanmaraş ve Adıyaman’da binlerce konutun temelinin atıldığını aktaran Erdoğan ''Hatay'da 32 bin 600 konut, 7 bin 800 köy evi ve depo olmak üzere toplam 40 bin 400 bağımsız bölümün inşası devam'' dedi.

Devam eden projelere yenilerini ekleyeceklerini belirten Erdoğan 5 bin bağımsız bölümün temellerini atacaklarını aktararak, ''Antakya’da zarar gören Uzunçarşı’yı ihya etmek için 600 dükkanın, Antakya Atatürk Caddesi’nde Yerinde Dönüşüm kapsamında konut ve dükkandan oluşan 3 bin 500 bağımsız bölümün, Arsuz’da rezerv alanlarda 900 bağımsız bölümün yapımına başlıyoruz. Hatay’ın kent meydanının, şehir merkezinin inşası için de ilk kazmayı vuruyoruz.'' diye sözlerine devam etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan temel atma töreni sonrası yerinde dönüşüm projelerine Hataylılar'ın ilgisinden dolayı memnuniyetini dile getirerek, projeler kapsamında kredi  desteği sağlayacakların söyleyerek sözlerini noktaladı.

(HABER MERKEZİ)