Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günübirlik çalışma ziyareti kapsamında gittiği Rusya'dan dönüşünde, uçakta gazetecilere değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Ticaret hacminde hedef 100 milyar dolar

Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptıkları görüşmede bölgesel ve küresel konuları görüştüklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Şu an 69 milyar dolar olan ticaret hacmimizi 100 milyar dolara ulaştırmak istiyoruz'' dedi.

Tahıl Koridorunda konusunda netice alacağız

Erdoğan, tüm dünyanın olumlu bir gelişme beklediği Karadeniz Girişim ile ilgili olarak gerekli görüşmeleri yaptıklarına değinerek, ''Girişimin yeniden canlandırılmasının önünü açacak yeni bir paket hazırlandı. Bu konuyu Putin ile ayrıntılı şekilde değerlendirdik. İnşallah kısa sürede beklentileri karşılayacak güzel bir neticeye varacağımızı da inanıyorum.'' dedi. 

Ukrayna'da barış beklentisi

Türkiye'nin Ukrayna'da savaşıyla ilgili diyaloğ ve barışı savunduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Temennimiz bir an önce iki komşumuza ve bölgemize zarar veren bu savaşın uluslararası hukuk temelinde adil ve kalıcı bir barışla sonlanmasıdır.'' dedi.

Erdoğan, ''Soçi’deki görüşmelerimizde Suriye, Güney Kafkasya, Libya ile Afrika'daki son gelişmeler üzerinde de fikir teatisinde bulunduk.' diye konuştu.

Derizor'daki çatışmalar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'nin Derizor bölgesindeki Arap aşiretler ile PKK/YPG terör örgütü arasındaki çatışmalarında Putin ile görüşmesinde gündeme geldiğini belirterek, ''Arap aşiretlerinin kendi topraklarına sahip çıkma hamlesidir, adımıdır. Bu bakımdan yaşananları önemli buluyorum. Arap aşiretler oraların gerçek sahipleridir. Oraların gerçek sahipleri bu terör örgütleri değildir. Ne PKK ne YPG buraların sahibi değil, bunlar sadece terörist'' dedi. Erdoğan, Putin'in bu noktada Araplar'ın teröristlere karşı mücadele başlatmasını değerli bulduğunu söylediğini aktardı.

ABD'ye PKK/YPG çağrısı

Bir terör örgütünü başka bir terör örgütüyle yok etmenin de mümkün olmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''ABD ve Rusya’ya PKK/YPG’nin terör faaliyetleri ve ülkemizi tehdit eden faaliyetlerine yönelik bilgilendirmeleri sürekli yapıyoruz. ABD’nin bu terör örgütüne yaptığı mühimmat ve silah yardımının bölgenin huzuruna hizmet etmediği görüldü.'' diye konuştu

Suriye tarafından olumlu adım gelmedi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile doğrudan temas konusuna da değindi. Türkiye-Rusya-İran arasındaki görüşmeleri Esed'in uzaktan tribünden takip eder gibi seyrettiğine vurgu yapan Erdoğan, ''Biz ise Suriye’nin bu işin içerinde yer alacağını ümit ederek bu çalışmalara kapımızı açtık, “Biz buna varız” dedik. Ancak hala Suriye tarafında olumlu bir tavır yok. Masadaki yerlerini almalarını bekliyoruz' dedi.

Suriye ile normalleşme süreci

Erdoğan, terörle mücadele, siyasi süreç, sığınmacıların güvenli, gönüllü ve onurlu dönüşleri gibi konuların dörtlü dışişleri bakanları toplantısında ele alındığına vurgu yaparak ''Bu başlıklarda ilerleme kaydedilirse Suriye rejimiyle de ilişkilerin normalleşmesi mümkündür.'' diye konuştu.

Teröristler için Suriye'deyiz!

Türkiye'nin sınırlarındaki terör örgütlerinin bertaraf edilmeden tutumunun değişmeyeceğine değinen Erdoğan, '' Türkiye, komşularının toprak bütünlüğünden yanadır. Ülkemizi tehdit eden terör örgütleriyle mücadelemiz de son terörist etkisiz hale gelinceye kadar sürecektir. Suriye’nin kuzeyini, Türkiye’yi tehdit eden terör örgütlerinden temizlemek için o bölgedeyiz.'' ifadelerini kullandı.

Rusya'nın iki özel isteği

Rusya’nın iki tane özel isteği olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Birisi Rusların tarım bankasının, Ziraat Bankasının SWIFT sistemine bağlanması. İkincisi de taşımada kullanılan gemilerin sigortalanması gerekiyor. Gemilerin Avrupa veya başka limanlara mal taşıyabilmesi için sigorta edilmesi şart. Yaptırımlardan dolayı İngiliz merkezli sigorta şirketi, gemilerin sigortasını yapmıyor. Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkartılması nedeniyle de para transferi olmuyor, bunun ikisinin mümkün olmasını Ruslar şart koşuyorlar.'' diye konuştu.

Şişli’de lüks cip tünelden çıkarken beton direğe çarptı: 4 yaralı Şişli’de lüks cip tünelden çıkarken beton direğe çarptı: 4 yaralı

Batı'nın Rusya'ya bakışı çok değişik

Batı'nın Rusya’ya çok değişik bir bakış sergilediine dikkat çeken Erdoğan, bu tutumdan dolayı Putin'in müzakereler sıcak bakmadığını belirtti.

Kıbrıs'taki gelişmeler!

Erdoğan bir taraftan Afrika'da yaşanılan olaylar diğer taraftanda İngilizler'in Rusya'ya bakış açısı dile getirerek, ''İngilizler'in Rusya'ya yaklaşımı çok ters. Bize Kıbrıs'ta da çelme takmaya çalışıyorlar. Rusya’nın Kıbrıs’a ofis açma olayındaki duruşu, Kıbrıs ile ilgili gelişmeler ve şu anda tahıl koridoruyla ilgili gelişmeler Türkiye’nin bölgedeki ağırlığını her şekilde hissettirmekte.'' dedi.

Türkiye'yi doğal gaz üssü haline getireceğiz

Putin ile enerji konusunu da ele aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Türkiye’de kurulacak doğal gaz merkezi ile hem enerji nakil hem de fiyatlandırma konularında ilerleme sağlanacaktır. Ülkemizi enerji üssü yapacağız demiştik, bunun için gerekli altyapı ve fiziki imkânları sağlıyoruz. Son yıllardaki yatırımlarımızla ülkemizi bölge coğrafyası için önemli bir doğal gaz üssü haline getireceğiz.'' dedi.

(HABER MERKEZİ)