Cumhurbaşkanı, "Ücretli öğretmenlerin saatlik ek ders ücretlerinde yüzde 25'lik bir artışa gidilecek. Aylık ücretlerinde 2023 yılında yüzde 91 oranında artış yapmış olacağız" diye konuştu.

Atatürk Kültür Merkezi'nde 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları kaybetti;

Yeni eğitim yılı hayırlı olsun

2023-2024 Eğitim öğretim yılının öğrencilere ve öğretmenlere ve bütün eğitim öğretim camiasına hayırlı olmasını dileyerek sözlerine başlayan Erdoğan, 'Ülkemizin 81 vilayetinde ilçelerden köylere kadar 780 bin kilometrekare vatan toprağının her karışında aşkla çalışan eğitim ordumuzun her bir neferine ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.' dedi.

Aydınlık yarınlar için bu mesleğe gönül vermiş idealist öğretmenlerin hakkının ödenemeyeceğini dile getiren Erdoğan, 'İdealist bir öğretmenin milletimize yaptığı hizmetleri anlatmaya kelimeler kıfayet etmez. Rabbim tüm öğretmenlerimizden razı olsun diyorum.' diye konuştu.

Ek ders ücretlerinde % 25'lik artışa gidiyoruz

Eğitimde gelinen noktayı rakamlar vererek ortaya koyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve geldikleri 2002 'de derslik sayıının 343 iken bugün bu sayının 620 bine ulaştığını dile getirdi.

İstanbul’da baba-oğul fiyatta anlaşamadığı kiracıyı hastanelik etti   İstanbul’da baba-oğul fiyatta anlaşamadığı kiracıyı hastanelik etti  

Erdoğan, yine o tarihte 500 bin olan öğretmen sayısının kendi yaptıkları atamalarla bugün 1 milyon 200 bin rakamına ulaştığını vurdguladı.

Rekor seviyede atamalar yaptılarını belirten Erdoğan şu an görevdeki öğretmenlerin % 80'nin kendi dönemlerinde göreve başlatıldığının altını çizdi.

Erdoğan ek ders ücreti karşılığında görev yapanlar öğretmenlerle ilgili artışa gideceklerini vurgulayarakx ''Bu kardeşlerimizin saatlik ek ders ücretlerinde yaklaşık yüzde 25 oranında ilave bir artışa gidiyoruz. Böylece aylık ücretlerinde 2023 yılında yüzde 91 oranında artış yapmış olacağız.'' diye konuştu.

Sezgin Tanrıkulu'na tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSK'yı hedef alan sözlerinden dolayı Sezgin Tanrıkulu'nu bir kez daha eleştirerek 'Ana muhalefet partisi bu milletvekili müsveddesine en ufak bir söz söylemiyor. Şu anda bu topluluk, bu sözde milletvekillerine gerekli dersi gerektiği zaman en ideal şekilde verecek kalitededir. Biz Mehmetçiğimize hiçbir gücün dokunmasına izin vermeyiz.' diye konuştu.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)