Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eylül ayında yoğun diplomatik ve kritik temaslar bekliyor olacak.

Erdoğan, 4 Eylül'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi kentine görüşecek. Burada dünyanın yakından takip ettiği Tahıl Koridoru konusu başka olmak üzere pek çok önemli gündem maddesi masaya gelecek.

Tahıl Koridoru konusunda adım atılması bekleniyor

17 Temmuz'da Rusya'nın çekildiği Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması Erdoğan ile Putin'in görüşmesinde ana gündem maddesi olarak görülüyor.. Bu konuda liderlerin anlaşma zemini arayacağı değerlendiriliyor.

Ukrayna'da barış şartlarının konuşulacağı diğer gündem maddeleri arasında, başta enerji, ticaret, ekonomi ve turizm olmak üzere iki ülke arasındaki ilişkiler de masada olacak diğer konular.

Erdoğan için G-20 VE BM zirveleri yoğun geçecek

Dünyanın pek çok noktasnıda krizler yaşanırken Erdoğan, iki önemli zirvede Türkiye'yi temsil edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan G-20 Liderler Zirvesi'ne katılmak için 9-10 Eylül'de Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi'de olacak

"Tek Dünya, Tek Aile, Tek Gelecek" temalı G-20 zirvesinde Erdoğan'ın, küresel ticaret, terör konusunda uluslararası işbirliği ve iklim değişikliği konularında mesaj vermesi bekleniyor.

BM 78. Genel Kurulu'nda konuşuacak Erdoğan'ın, Rusya-Ukrayna Savaşı, Suriye, Filistin ve KKTC'ye ilişkin son gelişmeler, terörle mücadele, mülteci sorunu, iklim değişikliğiyle mücadele konularına değinmesi bekleniyor.

Galatasaray'ın rakibine kötü haber! Martinez’in sakatlığı Manchester United’ı vurdu Galatasaray'ın rakibine kötü haber! Martinez’in sakatlığı Manchester United’ı vurdu

Bu arada Erdoğan'ın G-20 ve BM temasları sırasında pek çok ülkenin lideriyle de ikili görüşmeler yapması bekleniyor. (AA)