DOLAR
5,7205
%0,03
EURO
6,3312
%0,18
ALTIN
276,70
%0,40
BİST100
100.339
%-1,56

Erik para etmedi yeni yollar arıyorlar

İzmir'de para etmediği gerekçesiyle erik ağaçları kesilmeye başlandı. Çiftçiler başka yollar denemeye karar verdiler.
06.07.2018 15.36.36

İzmir'de, erik mevsiminin ilk ürünlerinden papaz eriği, para etmediği gerekçesi ile tarlalardan kaldırılmaya başlandı. Üreticiler, erik ağaçlarını kesip başka bir alana yöneliyor. Ödemiş ilçesinde, üretimi yoğun olarak yapılan papaz eriğinde birkaç yıldır fiyatların düşük olması, papaz eriğinin de sonunu getirmeye başladı.

GELİRİ MEMNUN ETMEDİ

Ödemiş’te birkaç yıldır istediği fiyatı bulamayan üreticiler, çareyi papaz ereği ağaçlarını kesip yeni türlere yönelmekte buldu. Fiyatların üç-beş yıldır tarlada 3-4 lira civarında seyrettiğini belirten erik üreticileri, yaz mevsiminin ilk meyvelerinden olan papaz eriğinde umdukları fiyatları bu yıl da bulamadıklarını söyledi.

ERİK FİYATLARI YERİNDE SAYIYOR

Kaymakçılı erik üreticisi Erol Yaşayan, üreticinin bu yıl papaz eriğinden vazgeçmeye başladığını belirterek, "Fiyatlar üreticiyi memnun etmedi. Her şeye zam gelirken erik fiyatları yerinde sayıyor. Hazmı kolaylaştırdığı bilinen papaz eriği, yaz mevsimin ilk ürünleri arasında yer alır. Fakat fiyat düşük olunca üretici çareyi ürün değiştirmekte buluyor" dedi.


Yorum Ekle