21 Eylül 2020, Pazartesi
Son Dakika

Ermenileri silahlandıran Fransa'nın Türklerin katledilmesinde rolü var

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Fransa’nın bir asır önce Ermenilerin silahlandırılıp Türklerin katledilmesinde rolü olduğunu söyledi. Aksoy, Ermeni arşivlerinin açılmasıyla gerçeklerin ortaya çıkacağını ifade etti.
26.04.2019 13.09.05

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Dışişleri Bakanlığı’nda mutat basını bilgilendirme toplantısı düzenledi. Türkiye ile ABD ile arasındaki sorunları çözmek amacıyla temasların devam ettiğini belirten Aksoy, ABD'den PYD, YPG ve FETÖ başta olmak üzere, ülkemizin güvenliğini ilgilendiren temel konularda somut adımlar atmasını beklediklerini ifade etti. Aksoy, ABD'de düzenlenen NATO toplantısı kapsamında, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Türkiye'yi hedef alan bazı söylemleri olduğunu hatırlatarak, "ABD yönetiminin yeniden tehdit diline başvurmaya başladığını görüyoruz. Ancak bunun işlemediğini biz daha önce gördük. Ülkemize yönelik bu söylemi kabul etmemiz de mümkün değil. ABD'nin dayatmalarla sonuca ulaşamayacağını artık anlaması gerekiyor" dedi. F-35 programı hakkında soruyu yanıtlayan Aksoy, "Biz F-35 programının parçasıyız. Ödemelerimizi tam olarak yapıyoruz. Pilotlarımız orada eğitim görüyor. Uçakların teslimatı başladı. Bu konuda geri adım atmayacağız" dedi. Aksoy, ABD yönetiminin F-35 programını Türkiye'nin S-400 alımına bağlamaya çalıştığını belirterek, "Biz her seviyede bunun doğru olmadığını dile getiriyoruz" ifadesini kullandı. Aksoy, "ABD'nin F-35 konusunu her vesileyle bir tehdit unsuru olarak dile getirmesi yakışık almıyor, müttefiklik ilişkilerimizle de uyuşmuyor” diye konuştu.

Cesaret edip arşivlerini açsalar gerçek ortaya çıkacak  

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün Türkiye'nin arşivlerin açılmasına yönelik çağrıları hakkındaki açıklaması sorulan Aksoy, "Ermenistan sözcüsünün üslubu ve kullandığı kelimeler Ermenistan'ın henüz devlet geleneğine sahip olmadığını gösteriyor" dedi. Aksoy, birçok saygın tarihçinin Ermeni tezlerini sorgulayan akademik yayınlar yaptığını belirterek, "Hal böyleyken Türklere inkarcı demek aslında çağ dışı bir zihniyet, ifade özgürlüğümüzü engellemeye yönelik bir girişim, bir suç unsuru olarak bile değerlendirilebilir" diye konuştu. Ermeni tarafının arşivlerinin açık olduğunu iddia etmesine rağmen Aksoy, “Bunların sadece Ermeni iddialarını doğrulamaya yönelik kısmı açık. Ermeniler aslında bu arşivleri açma cesaretini gösterseler gerçekler ortaya çıkacak. Maalesef tüm dünyayı ve genç nesilleri yanıltmaya devam ediyorlar" şeklinde konuştu.

Bu tavır karşılıksız kalmayacak

Fransa'nın Ermeni iddialarına desteği konusuna da değinen Aksoy, "Fransız yönetimi attığı adımın vahametinin farkında değil. Fransa'nın bir asır önce Ermenilerin silahlandırılıp Türklerin katledilmesinde sorumluluğu var. Şimdi yine Ermeniler üzerinden gündem yaratma peşindeler. Macron'un 24 Nisan'ı anma günü ilan etmesini unutmayacağız" diye konuştu. Aksoy, Fransa Başbakanı Edouard Phillipe'in radikal Ermenilere hitabında Türkiye hakkında kullandığı ağır ifadelerini de kınadı. Aksoy, "Bir müttefik ülkenin yöneticisine yakışmayan bu tavrın da karşılıksız kalmayacağını belirtmek istiyorum" dedi.

 Yorum Ekle