Dün Azerbaycan ve Ermenistan’ın barış anlaşmasının temel prensiplerinde anlaştığını duyuran Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan bugün de sosyal medya hesabından Barış Kavşağı Projesi ismini verdiği projenin nasıl işleyeceğini anlatan bir video paylaştı.

Ekran görüntüsü 2023-11-19 153527

Proje 5 Ülkeyi Kapsıyor

Ermenistan, Azerbaycan, Türkiye, İran ve Gürcistan’ı kapsayan proje, 5 ülkeye kurulacak demiryolları ve yeni bağlantılar sayesinde birbirleriyle ve uluslararası arenada daha rahat iletişim ve ticareti vadediyor.

Ekran görüntüsü 2023-11-19 152804

Projenin İlkeleri Neler?

Paşinyan’ın sunduğu teklifte karayolları, demiryolları, havayolları, boru hatları kablolar ve elektrik hatları dâhil olmak üzere tüm altyapıların, her ülkenin kendi devlet kurumları aracılığıyla geçtikleri ülkelerin egemenliği ve yargı yetkisi altında faaliyet göstermesi isteniyor.

İklim krizinde “dehşet senaryosu”: İnsanlar sıcaktan yolda düşüp ölecek, milyarlarca iklim mültecisi olacak! İklim krizinde “dehşet senaryosu”: İnsanlar sıcaktan yolda düşüp ölecek, milyarlarca iklim mültecisi olacak!

Turan Yolu Projesi (Zengezur Koridoru)

Türkiye ile Azerbaycan’ı birbirine bağlayacak ‘Turan Yolu’ olarak adlandırılan Zengezur Koridoru için teklifte “Ermenistan, Nrnadzor -Agarak demiryolu (Zengezur Koridoru) bölümünü restore etmeye ve sınır yakınlarında kontrol noktaları kurmaya hazır.” ifadeleri yer alıyor.

Ekran görüntüsü 2023-11-19 152819

Tüm Altyapılar Hem Uluslararası Hem de Yurt İçi Taşımacılık İçin

Barış Kavşağı Projesi ilkeleri için teklifte şu ifadelere yer verildi:

Her ülke kendi topraklarında sınır gümrük kontrolünü; araçların, kargo ve insanların kendi topraklarından geçişi de dâhil olmak üzere tüm altyapıların güvenliğini sağlar.

Tüm altyapılar hem uluslararası hem de yurt içi taşımacılık için kullanılır. Ülkeler bu ilkeler doğrultusunda karşılıklılık ve eşitlik temelinde tüm altyapıları kullanır. Bu ilkeler doğrultusunda demiryolları ve karayollarının eksik kısımları onarılıp altyapılar açıldıkça sınır ve gümrük kontrolleri karşılıklı rıza ve anlaşma yoluyla kolaylaştırılabilir.

Demiryolları ve karayolları tamamlandıkça ve altyapılar açıldıkça Basra Körfezi, Umman Körfezi, Karadeniz, Hazar Denizi ve Akdeniz arasında konsolide bir bölgesel demiryolu ağı ve kuzey-güney ve doğu-batı karayolları aracılığıyla kesintisiz bir bağlantı kurmak mümkün hale gelecektir.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)