MEHMET POYRAZ/İttifakgazetesi.com

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) döneminden bu yana, Moskova’nın temin ettiği askeri teçhizata sahip olan Ermenistan envanterindeki Rus yapımı silahları ABD'ye verecek.

Rusya Araştırmaları Enstitüsü’nün X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma göre, elindeki silahları ABD’ye teslim edecek olan Erivan yönetiminin bunların yerine, Fransa yapımı silahlar almak için görüşmeler yapıyor.

İlginç silah takasının en dikkat çeken yanı ise Erivan tarafından teslim edilecek olan Ermenistan ordusundaki Rus malı silahların ABD üzerinden Ukrayna’ya gönderileceğinin iddia edilmesi.

Rusya Araştırmaları Enstitüsü’nün X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ise şöyle:

“Ermenistan, elindeki Rus yapımı silahları ABD'ye verip yerine ABD, Fransa malı silahlar almak için görüşmeler yapıyor. Ermenistan ordusu envanterindeki Rus malı silahların ise ABD tarafından Ukrayna'ya gönderilmesi düşünülüyor.”

ERİVAN YÖNETİMİ SİLAH KONUSUNDA AB İLE DE MÜZAKERE YAPIYOR

Bu arada Ermenistan’ın, Avrupa Birliği’nin (AB) Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası (CSDP) dahilinde AB Ermenistan Misyonu'nun statüsüne dair anlaşmayı imzaladığı bildirildi.

Rus haber ajansı Sputnik Türkçe’nin konuyla ilgili haberine göre, Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Paruyr Hovhannisyan ve AB'nin Ermenistan Heyeti Başkanı Vasilis Maragos’un, Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki durumu izleyecek AB sivil gözlem misyonunun statüsüne ilişkin anlaşmayı imzaladığını bildiren Ermeni devlet ajansı Armenpress, misyonun amacının, Ermenistan'ın sınır bölgelerinde istikrara katkı vermek olduğunu belirtti.

Konuya dair açıklama yapan Maragos, Azerbaycan ile yaşanan savaşın ardından Ermenistan'da gözlemlerde bulunan heyetin varlığının hukuki bir statüye kavuşması için bu anlaşmanın imzalandığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Bu misyonu kabul eden Ermeni yetkililere teşekkür etmek istiyorum. Misyon zaten istikrar ve güvenlik açısından Ermenistan'a çok şey kazandırdı. Bugün imzaladığımız statü anlaşması, misyonun ülkedeki varlığının çeşitli hak ve sorumluluklarının düzenlenmesi söz konusu olduğunda daha fazla hukuki kesinlik getirilmesine yardımcı olacaktır.”

Maragos, misyonun görev alanının genişletilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada bu sorunun birkaç gün önce Brüksel'de çözüldüğünü hatırlattı. Ayrıca, AB dışişleri bakanlarının Ermenistan'daki AB gözlemci misyonunun genişletilmesi önerisini onayladığını ifade etti.

Öte yandan Ermenistan Dışişleri Bakanlığı yakın zamanda yaptığı açıklamada, ülkenin Avrupa Barış Fonu aracılığıyla silah alımına ilişkin Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelere başladığı duyurulmuştu.

Bakanlığın resmi internet sayfasında yayınlanan söz konusu açıklamada, Ermenistan’ın öldürücü olmayan silahların sağlanması konusunda Avrupa Birliği ile görüştüğü vurgulanmıştı. Ayrıca, Ermenistan ile AB arasında siyasi ve güvenlik konularındaki ikinci üst düzey diyaloğun ardından yapılan ortak açıklamaya atıfta bulunulan mesajda şu ifadeler kullanılmıştı: “Ermenistan, Avrupa Barış Fonu aracılığıyla kendisine öldürücü olmayan silahların sağlanması konusunda Avrupa Birliği ile müzakerelerini sürdürüyor.”

Kızıldeniz’de ABD ve İsrail gemilerine saldırı Kızıldeniz’de ABD ve İsrail gemilerine saldırı

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI TEPKİ GÖSTERDİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan ile Fransa’nın silah konusunda görüşmelerine tepki gösterdi. Aliyev konuya dair yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Fransa, Ermenistan'ı silahlandırıyor ve bunu dünya kamuoyuna açıkça duyuruyor. Yeni bir savaş başlatmaya karar verirlerse bunun Ermenistan'a hiçbir faydası olmaz. Çünkü sonuç aynı olacak ve kimse onlara yardım etmeyecek. Fransa üç yıl önce onlara yardım etti mi? Hayır. İki ay önce bunun onlara faydası oldu mu? Yine hayır. Bundan sonra ne yapabilirler? Hiçbir şey.”

FRANSA ÖZÜR DİLEMELİ

“Fransız birliklerinin yakın zamanda Mali, Nijer ve Burkina Faso'dan sürülmesi, Afrika'daki acımasız yeni-sömürgeci politikalarının başarısızlığa mahkûm olduğunu bir kez daha gösterdi. Kanlı suçlarla dolu sömürgecilik geçmişinden utanması gereken Fransa, işlediği zulümlerden dolayı özür dilemek yerine, diğer ülkelerdeki hayali etnik temizlikten bahsediyor.”

Rusya: Yevromaydan protestoları Ukrayna’yı bugünlere getirdi Rusya: Yevromaydan protestoları Ukrayna’yı bugünlere getirdi

Kaynak: MEHMET POYRAZ