24 Ekim 2020, Cumartesi
Son Dakika

Ermenistan'dan alçak saldırı! Çocukları hedef aldılar

Ermenistan silahlı güçleri, Azerbaycan’ın Gence şehrine saldırarak ateşkesi ihlal etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan’ın gece saatlerinde Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’ye füzeyle saldırı düzenlediği bildirildi. Füzeyle vurulan binada çok sayıda sivilin yaralandığı öğrenildi. Yaralananlar arasında çocuklarında olduğu belirtildi.
11.10.2020 15.08.16

Önceki gün insani ateşkes ile tansiyonun düşürülmeye çalışıldığı Azerbaycan Ermenistan geriliminde yine Ermenistan'ın hain girişimleri nedeniyle netice alınamadı. Bölge, Ermenistan'ın ateşkesi ihlal ettiği son dakika haberi ile sarsıldı. Azerbaycan'ın en büyük ikinci kenti olan Gence'de gece yarısı bombardıman sesleri duyuldu. Sivil konutların, kreşlerin, okulların, hastanelerin olduğu bölgeye saldırı düzenleyen Ermenistan birlikleri insani ateşkesi ihlal ederek Gence şehrine haince bir saldırı düzenledi ve birçok sivil bu bombardımanın hedefi oldu.

Şehit ve yaralılar var

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun birliklerinin insani ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan'ın en büyük ikinci şehri olan Gence'de sivil yerleşim birimlerine yönelik hain bir saldırı gerçekleştirdi. İlk belirlemelere göre resmi olmayan bilgilere göre saldırıda şehit olan ve yaralanan sivillerin olduğu bilgisi edinildi. SABAH'ın ulaştığı son bilgiye göre ise Gence'ye yapılan saldırıda 5 şehit 40 da yaralı olduğu yönünde.

İlk isabet çocukları olan bir aile 

Alınan son dakika bilgisinde ve gelen görüntülerde söz konusu hain saldırıda Azerbaycanlı bir ailenin yaşadığı evin isabet aldığı ve yıkılan evin yıkıntıları arasında başka Azerbaycanlı sivillerin de olduğu, sivilleri kurtarmak için Azerbaycan arama kurtarma ekiplerinin yoğun çaba harcadığı görüldü.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı da konuyla ilgili olarak ateşkesi ihlal etmeye devam eden Ermenistan'ın Terter bölgesine saldırdığını açıkladı. Azerbaycan, 27 Eylül'de Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonlara Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılan toplantı sonrası çıkan ateşkes kararı ile ara verirken, Ermenistan ateşkes kurallarını ihlal etmeye devam etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan'ın ateşkesi ihlal etmeye devam ettiği ve Ermenistan'a ait topçu birliklerinin yerel saatle 22.30'da Terter bölgesine saldırdığı aktarıldı.

Haince saldırı

Azerbaycan'ın Ermeni unsurların işgal ettiği bölgeden uzaklaşmasını istediği Dağlık Karabağ'da, Ermenistan ve Azerbaycan arasında devam eden çatışmaların son bulmasına yönelik Rusya'nın çağrısı üzerine Moskova'da yapılan toplantıda henüz saatlerle ifade edilebilecek bir zaman diliminde ateşkes kararı çıkmıştı.

Cenaze ve esirler değişilecekti

Ermenistan'ın işgal ettiği Dağlık Karabağ üzerinden Azerbaycan'a saldırısıyla Güney Kafkasya'da yaşanan gerilimin sona ermesi için Rusya'nın başlattığı girişimler ile Azerbaycan ve Ermenistan tarafları bir araya gelmişti.

İTTİFAK-AAYorum Ekle