DOLAR
5,7635
% -0,11
EURO
6,4297
% 0,47
ALTIN
283,0100
% 1,83
BİST100
97.149
% 1,84

Esmâ-i Hüsna’nın izinde: El-Bârî (cc)

15.05.2019 10.59.00

ÖZLEM GÖREN

El-Bârî, vücuda getirdiği her şeyin âza ve cihazını, herhangi bir modele bağlı kalmadan yoktan var edip, birbirine uygun yaratan, kusursuzca var eden demektir.

Haşr Sûresi, 24:O, yaratan, var eden, varlıklara şekil veren Allah’tır. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanlar O’nun şanını yüceltmektedirler. O, galip olan, her şeyi hikmeti uyarınca yapandır.”

Şimdi, aynanın önüne geçin ve ilk defa görüyormuş gibi, kendinizi seyredin dostlar! Ve size vereceğim şu oranlara bakın!

İki gözünüz arasındaki mesafe, tam bir göz boyuna eşittir!

Kafamız, bedenimizin sekizde biri kadardır!

Kolumuzun boyu, elimizin uzunluğunun üç katıdır!

Bacağımızın boyu, ayağımızın uzunluğunun üç katıdır!

Bir yumruk yaptığınız zaman, elinizin çevresi, size ayak numaranızı verir!

Vücudunuzun estetiğinin, ahenginin ve oranlarındaki düzeninin farkında mısınız dostlar?

Size, bir estetik sırrı vereyim mi?

Elinize, tam cepheden çekilmiş bir fotoğrafınızı alsanız, onu tam ortasından ikiye ayırıp sağ ve sol yarısını aynaya tutarsanız, size hiç benzemeyen iki ayrı tip yüzün ortaya çıktığını hayretle görürsünüz! Sanatkârın büyüklüğünü anlayın!

Evet, bunca orana, estetiğe rağmen, insanın tam ortasından geçen hatla, iki ayrı tip insan çıkar ortaya! İşte sanatın zirvesi! Onun için Yüce Yaradan meydan okur adeta kâfirlere Mülk Suresi’nde (3) dostlar!

 “O, yedi göğü, birbiri üzerine yarattı. Rahmân’ın yaratmasında bir aykırılık, uygunsuzluk görmezsin. Gözünü döndür de bak, bir bozukluk görüyor musun?”

İmanın tadı bilmekte dostlar!

Önce, Rabbimizi tanımalı, bilmeliyiz!

Sonra, kendimizi tanımalıyız.

“Elif elif bilmektir

Elif kendin bilmektir

Sen kendini bilmezsin

Ya nice okumaktır?”  diyen Allah dostlarının sırlarına ermeliyiz!

Allah, bize öyle muntazam, öyle ahenkli,  öyle işlevli uzuvlar vermiştir ki, vücudumuz muhteşem bir fabrika, kusursuz bir makine ve laboratuvar gibi işlemekte; vücudunu tanıyan her insana da  “hâl lisanı” ile sanatkârını göstermektedir!

Beynimiz, kalbimiz, karaciğerimiz, safrakesemiz de her biri birer makine ve laboratuvar hükmünde olup, eşsiz fonksiyonları ile hayatımızı devam ettiriyor dostlar!

Hayvanlar âlemindeki harika yapıların, bitkiler âlemindeki örneksiz nakışların araştırılmasını size bırakıyorum!

El-Bârî’dir O!

Bize verdiği bedeni, kusursuzca, ahenkle yaratan Allah’a şükredebilmek için bütün azalarımızı, O’nun istediği şekilde kullanmalıyız dostlarım! Her şeyin şükrü kendi cinsiyledir, bunu unutmayalım!

Bize akıl veren, o muhteşem beyni veren Allah’a, aklımızı, ancak O’nu bilmekte ve bulmakta kullanarak şükredebiliriz!

Ellerimizin şükrü “vermek”le; ayaklarımızın şükrü “hayırda yarışmakla”; kulaklarımızın şükrü “Kur’ân’a kulak verip, emirlerini dinlemek ve uymakla” eda edilir!

Gözlerin şükrü, “bakmakla, görmekle, bulmakla”; ağzın şükrü “sadece helâl kazanıp, helâl yemekle” ve “doğruyu söylemekle” ifa edilir dostlar!

Rabbim hepimize, rızasına uygun ameller işlemeyi nasip etsin.  Âmin.

 


Yorum Ekle