19 Eylül 2020, Cumartesi
Son Dakika

Esnafa ‘dükkanını aç’, vatandaşa ‘korkmadan alışveriş yap’ çağrısı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 24 Mart’ta geçici olarak kapanan Sultanahmet’teki tarihi Arasta Çarşısı, normalleşme süreci kapsamında 1 Haziran’da yeniden açıldı. Bu karara rağmen esnafın bir kısmının henüz dükkanını açmadığını belirten Arasta Çarşısı Derneği Başkanı Hüseyin Ateş, esnaf arkadaşlarına “Kurallara riayet ederek artık işimizin başına dönelim. Dükkanları açık tutalım.” çağrısında bulundu.
12.06.2020 14.34.00

AYŞE RANA İNCECİK

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mücadelesinde uygulanan sıkı tedbirler vaka sayısında ve ölüm oranlarında azalmayı beraberinde getirdi. Elde edilen başarılı sonuçlar sayesinde 1 Haziran’dan itibaren yeni normalleşme sürecine girildi.

Tarihi Arasta Çarşısı da normalleşme adımları doğrultusunda kapılarını müşterilerine açtı. Ancak normalleşme sürecinde ikinci haftaya girilmesine rağmen Arasta Çarşısı’nda hala kapalı dükkanların olduğu görüldü.

“Ya kısmet deyip dükkanlarımızı açmalıyız”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Arasta Çarşısı Derneği Başkanı Hüseyin Ateş, “Artık kontrollü sosyal hayat diye tanımladığımız yeni normal başladı. Normalleşmede ikinci haftanın sonuna gelmemize rağmen çarşı esnafı arkadaşlar dükkanlarını açmıyor. Harekette bereket vardır. Artık dükkanlarımızı açmalıyız. Tabii ki duran çark hemen dönmez. Yurt dışı uçak seferleri de başladı, dünyanın en güzel yerine artık yerli ve yabancı turistlerin geleceğine inanıyorum. İnşallah işlerimiz zamanla normale dönmeye başlar. Ama biz dükkanlarımızı açmazsak müşteriler nasıl gelsin. Ya kısmet deyip dükkanlarımızı açmalıyız. Çarşının terkedilmiş görüntüsü beni çok üzüyor. Kurallara riayet ederek artık işimizin başına dönelim.” diyerek esnaf arkadaşlara çağrıda bulundu.

Arasta Çarşısı Derneği Başkanı Hüseyin Ateş

“Hayat devam etmeli”

İstanbullu hemşerilerine de seslenen Arasta Çarşısı Derneği Başkanı Hüseyin Ateş, “Bu güzel çarşımızı gezin, çok güzel ürünler var çarşıda. İnanın makul fiyata alabileceğiniz ürünler olduğunu göreceksiniz. Çarşımızı ilaçlattık. Müşterilerimiz herhangi bir sağlık endişesi yaşamadan çarşımızdan alışveriş yapabilir. Bir taraftan koronavirüs salgını ile mücadelede ederken diğer taraftan da hayat devam etmeli. Takdire şayan noktaya geldik” ifadelerini kullandı.

Arasta Çarşısı esnafı Yaşar Alkış

“Makul fiyatta ürünler satıyoruz”

Arasta Çarşısı’nda makul fiyatlara hediyelik eşyalar sattıklarını söyleyen esnaf Yaşar Alkış da “Çarşımız turistik ağırlıklı dükkanlardan oluşuyor ama İstanbulluların da alabileceği makul fiyatta ürünler satıyoruz. Çarşımız içinde çok güzel bir müze var. Halkımızı çarşımızı görmeye ve alışveriş yapmaya davet ediyoruz. Ben ya siftah deyip dükkanımı açıyorum” şeklinde konuştu.

Arasta Çarşısı esnafı Tahir Eke

"İstanbullular bir alışsa bir daha bu çarşıyı bırakmaz"

Çarşı esnafından Tahir Eke ise, “Çarşımızı sadece turistik olarak düşünmeyin. Mutlaka görülmesi gereken butik ürünlerimiz var. Dünyada  tanındığımız kadar ülkemizde tanınmıyoruz. İstanbullular bir alışsa bir daha bırakmaz bu çarşıyı. Artık dükkanı açma zamanı geldi. Ben de Dernek Başkanımız Hüseyin Bey’in çağrısına uyarak dükkanlarımı açacağım.” şeklinde konuştu.

Arasta Çarşısı, Bizans döneminden kalan yapılar üzerine kurulu

Arasta, eskiden çarşılarda aynı tür iş yapan esnafın bulunduğu bölümü ifade ediyor. Sultanahmet Camii, Selimiye Camii ve Rüstem Paşa Camii gibi camilerin birçoğunda bulunan Arastalar, cami bakımını karşılamak amacıyla kuruldu. Zamanla bu çarşılarda farklı ürünler de satılmaya başlandı. Arasta kavramı kelime anlamından farklılaşarak, geniş bir anlam kazandı. Sultanahmet Arasta Pazarı diğer adıyla Sipahiler Çarşısı da zamanında sipahiler için ürünlerin satıldığı bir arasta olduğu için bu isimle anıldı. Ancak 1912 yılında çıkan bir yangın nedeniyle birçok dükkan yandı ve harap oldu. 1930’lu yıllarda yapılan kazılarda çıkarılan mozaikler sayesinde çarşının geçmişinin Bizans döneminde kalan yapılar üzerine kurulduğu tespit edildi.

Çarşıda 70 kadar dükkan bulunuyor

1980’li yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün girişimleri ile çarşı restore edilip yeniden amacına uygun bir şekilde kullanıma kazandırılan çarşıda, 70 kadar dükkan bulunuyor. Dükkanlarda, geleneksel hediyelik eşyalar, İznik çinileri, seyahat hatıraları uygun fiyatlarda satılıyor. Arasta Çarşısı, İstanbul’dan sevdiklerine hediyelik eşya götürmek isteyenler için doğru adres.

Ulaşım oldukça kolay

Tarihi Yarımada’da bulunan Arasta Çarşısı’na ulaşım da oldukça kolay. Kabataş-Bağcılar Tramvay hattının Sultanahmet durağını kullanarak çarşıya rahatlıkla gidebilirsiniz. Anadolu yakasından gelecekseniz Eminönü vapur hattını kullanabilirsiniz.

1500 yıllık mozaiklerin adresi:Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Arasta Pazarı’nın içinde 1930’lu yıllarda yapılan kazılardan çıkarılan mozaiklerin sergilendiği bir müze de bulunuyor. Büyük Saray Mozaikleri Müzesi ya da Arasta Çarşısı Mozaik Müzesi olarak da bilinen müzede, dünyadaki en eşsiz mozaik çalışmaları yer alıyor. Bizans İmparatorluğu Büyük Sarayı`nın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde kısmen sağlam kalmış mozaik döşemeyi içine alacak şekilde yapılan müze, her yıl milyonlarca tarih ve sanatseveri ağırlıyor.

Mozaikler doğa ve günlük hayatı anlatıyor

Mozaikler, günlük hayatı ve doğayı anlatıyor. Müzede, kertenkele yiyen grifon, fil ve aslan mücadelesi, bir kısrağın tayını emzirmesi, kaz güden çocuklar, keçi sağan adam, eşeğine yem veren çocuk, testi taşıyan genç kız, elma yiyen ayılar ve avcı kaplan mücadelesini betimleyen mozaikler bulunuyor. Mozaiklerde dini konulara rastlanmazken, fon olarak beyaz zemin kullanılmış. Balık pulu tarzında ve büyük bir ustalıkla işlenen mozaikler, 1500 yıllık tarihe sahip.

Ayasofya Müzesi’ne bağlı

Arasta Çarşısı Mozaik Müzesi, 1953 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne bağlı olarak açıldı. 1979 yılında ise Ayasofya Müzesi’ne bağlandı.Yorum Ekle