Yazın tezgahlarda gördüğümüz mevsim sebzelerinin ve meyvelerinin tadını kışa taşımak için yapabileceğiniz birçok kışlık hazırlık vardır.

İşte evde hazırlanabilecek kışlıklar...

Kışlık hazırlıkların en popülerleri arasında salçalar, soslar, reçeller, turşular, pestiller, erişteler ve tarhanalar yer alır. Bu hazırlıkları yapmak için yazın bol bol domates, biber, patlıcan, kabak, salatalık, erik, kayısı, üzüm gibi sebze ve meyvelerden alıp kurutabilir veya pişirebilirsiniz. Kurutulan sebze ve meyveler daha sonra çorba, pilav, dolma gibi yemeklerde kullanılabilir. Pişirilen sebze ve meyveler ise salça, sos veya reçel olarak saklanabilir. 

Salça  

Salça

Salça yapmak için domates veya biberleri güzelce yıkayıp doğrayın. Bir tencereye alıp üzerine tuz serpin ve birkaç gün bekletin. Sonra domates veya biberleri süzgeçten geçirip posasını ayırın. Kalan suyu tülbentle süzün ve bir tepsiye yayın. Üzerine zeytinyağı ekleyip güneşte veya fırında kurutun. Salçanız hazır olduğunda kavanozlara koyup saklayabilirsiniz. Salça yapmanın detaylı tarifi için buraya tıklayabilirsiniz. 

domatessos

Domates sos  

Sos yapmak için domatesleri yıkayıp doğrayın. Bir tencereye alıp üzerine tuz serpin ve birkaç saat bekletin. Sonra domatesleri ocağa alıp pişirin. İsteğe bağlı olarak sarımsak, karabiber ve kekik de ekleyebilirsiniz. Domatesler yumuşayınca el blenderı ile ezin. Sosunuzu kavanozlara paylaştırıp üzerine zeytinyağı ekleyin ve kapaklarını kapatın. Sos yapmanın detaylı tarifi için buraya tıklayabilirsiniz. 

  

Reçel

Reçel yapmak için istediğiniz meyveyi yıkayıp doğrayın. Bir tencereye alıp üzerine şeker ekleyin ve bir gece bekletin. Ertesi gün tencereyi ocağa alıp kaynatmaya başlayın. Meyveler iyice yumuşayınca limon suyu ekleyin ve koyulaşıncaya kadar pişirin. Reçeliniz hazır olduğunda kavanozlara doldurup kapaklarını sıkıca kapatın. 

  

Turşu 

Turşu yapmak için istediğiniz sebzeyi yıkayıp doğrayın veya bütün bırakın. Bir kavanoza alıp üzerine sarımsak, maydanoz, dereotu gibi aromatik otlar ekleyin. Ayrı bir kapta su, sirke, tuz ve şekerden oluşan bir salamura hazırlayın ve kavanoza dökün. Kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve güneş görmeyen bir yerde bekletin. 

 

Pestil  

Pestil yapmak için istediğiniz meyveyi yıkayıp çekirdeklerini çıkartın. Bir tencereye alıp su ilave ederek pişirin. Meyveler iyice ezilince süzgeçten geçirip püre haline getirin. Üzerine şeker ekleyip tekrar pişirin. Püreniz koyulaşıncaya kadar karıştırarak pişirmeye devam edin. Sonra püreyi yağlı kağıt serili bir tepsiye yayın ve güneşte kurutun. Pestiliniz hazır olduğunda istediğiniz şekilde kesip saklayabilirsiniz. 

Erişte

Erişte yapmak için un, yumurta, tuz ve suyu bir kapta yoğurun. Hamuru iyice yoğurduktan sonra bezeler halinde ayırın. Bezeleri merdane ile açın ve kurumaya bırakın. Hamurlar kuruyunca bıçakla ince ince kesin. Eriştelerinizi güneşte kurutun veya fırında kavurun. Sonra kavanozlara koyup saklayabilirsiniz. 

Tarhana   

Tarhana yapmak için yoğurt, un, tuz, maya, soğan, domates, biber, nane ve dereotunu bir kapta karıştırın. Karışımı birkaç gün mayalanmaya bırakın. Sonra karışımı tepsiye yayın ve güneşte kurutun. Kuruyan karışımı robottan geçirip un haline getirin. Tarhananızı kavanozlara koyup saklayabilirsiniz. 

Haluk Bilginer, Maria filminde Angelina Jolie ile başrolü paylaşacak Haluk Bilginer, Maria filminde Angelina Jolie ile başrolü paylaşacak

(HABER MERKEZİ)