21 Eylül 2021, Salı
Son Dakika

Fazla kilonun sebebi çocuklukta yatıyor

Eğitmen ve Danışman Ebru Demirhan, Çocuğumla Beraber İyileşiyorum adlı kitabında çocukluk çağı sorunlarının sebepleri ve çözüm yolları ile ilgili önerilerde bulundu. Demirhan, “İnsanların hem kendileriyle hem de çocuklarıyla ilişkilerinde sorunlarının kaynağı da çözümü de çocukluklarında yatıyor” dedi.
08.11.2018 12.27.59

Eğitmen ve Danışman Ebru Demirhan, yeni kitabı Çocuğumla Beraber İyileşiyorum’da okurlarına çocukluk çağı sorunlarının sebepleri ve çözüm yolları ile ilgili önerilerde bulundu. Çocukluk çağında kilo problemi yaşayan çocuklar ve aileleri için Demirhan, “Çocuğunuzun kilo sorunu varsa öncelikle fizyolojik nedenleri araştırmanız önemlidir. Fizyolojik nedenleri eledikten konunun bilinçaltı sebeplerini incelenirse kilonun duygusal sebepleri ve bilinçaltı kodları kilolu insan sayısı kadar çeşitlenebilir” dedi. Demirhan kilolu çocuklardaki kilonun sebeplerini şu şekilde sıraladı; “Diğerleri tarafından görülmeyen, fark edilmeyen kişiler kilo alarak görünür olmaya çalışabilir. Fazla görünür olduğunu, göze battığını düşünen kişiler kilo alarak adeta kilolarının arkasına saklanabilirler. Kendilerini dünyaya ait hissetmeyenler kilo alıp ağırlaşarak dünyaya aidiyet sağlamaya çalışabilir. Duygusal ihtiyacı ebeveynleri tarafından karşılanamayan kişiler, bu duygusal ihtiyaçlarını yemek yiyerek doyurmaya çalışabilirler. İyi gitmeyen evliliği kurtarmasını beklemek, dünyayı yönetmesini beklemek, büyük adam (!) olmasını beklemek gibi talepleri karşılayamamaktan korkan ve kendi yaşam yolu ile kendisinden beklentiler çelişen çocukların bilinçaltı kendini korumak için kilolu olmaya yönelebilir. Yaşanmış hikâyelere baktığımızda kilolu çocuklar bebekken çok sevilir, tombul tombul boğumlar iyi bakıldığının göstergesi kabul edilir, insanların sevgisini artırır. Zamanla bu tombulluklar “az yesene” gibi sözlerde karşılık bulur. Bir de üstüne sosyal ortamlarda alay edilir. O da yetmezmiş gibi herkes “kilolu çocuğa dokunmalı” anonim kuralı ile hareket edip durmadan taciz eder.”

Çocuğunuza destek olun

Eğitmen ve Danışman Ebru Demirhan tüm bu sebeplere karşılık kilo sorunu olan ebeveynlere tavsiyelerde bulundu. Demirhan, “ Çocuğunuz kilolu ise bu sorunun onun iç dünyasının bir yansıması olduğunu bilin. Kilolu olması çocuğunuzu sevmenizin ya da kabul etmenizin önünde duruyorsa kendinizi sorgulayın. Sevginiz neden şartlı? Onun gibi düşünmeye ve hissetmeye çalışın. Ailede sevgiyi ve şefkati artırın. Fiziksel sorunlar için mutlaka doktor desteği alın. Hamilelik öncesinde bebeğe olan bakış açınızı, hamilelik sürecinde yaşananları, sıklıkla söylediğiniz sözleri, bebekten beklentilerinizi hatırlayın. Lütfen suçluluk hissedip duygusal düşüşlere izin vermeyin. Suçluluk yerine, tespit ettiğiniz sorunları çözmeye odaklanın. Ebeveyn olarak kendini tanımanın ve anlamanın önemini fark etmek çocuğunu anlamaya açılan kapıdır. Çocuğunuzu tanıyın; hangi duyguya ya da davranış şekline ihtiyacı var? Çocuğunuz için en doğru yöntemi bulmaya özen gösterin. Çocuğunuz konuşup anlaşabileceğiniz bir yaşta ise ortaklaşa bir yöntem belirlemenizde fayda var. Bebeklik döneminde ise uygulanan yöntemde sevgi ve şefkatli davranmaya özen gösterin. Ona izin almadan bedenine dokunulamayacağını anlatın ve dokunan kişilere “Benden izin almadan, bana dokunmayın” demeyi öğretin. Utanılacak olan izinsiz dokunmaktır, bunu talep etmek değildir. Böylece özgüvenini de desteklemiş olacaksınız” diyerek anne ve babalara çocuklarının kilo problemleri konusunda önerilerde bulundu.Yorum Ekle