Türkiye'nin kredi notu 3 büyük derecelendirme kuruluşu tarafından yatırım yapılamaz seviyeye indirilmişti.

Serbest piyasada 2 Ekim 2023 döviz açılış fiyatları Serbest piyasada 2 Ekim 2023 döviz açılış fiyatları

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, seçimlerden sonra geleneksel ekonomi politikalarına dönüşün faydalarının görülmeye başlanacağını kaydederek, buna bağlı kalması halinde Türkiye'nin kredi notunun da yükselebileceğini vurgulamıştı.

Türkiye'nin kredi notunu B3 görünümünü de sabit olarak belirleyen Moody's, kredi notunu güncellemesini Aralık ayında yaparken S&P Global ise Eylül ayı sonunda güncellemesini açıklayacak.

Merakla beklenen Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye raporu duyuruldu.

Buna göre Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye’nin kredi notunu teyit etti, not görünümünü yükseltti.

Bloomberg HT’nin haberine göre kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye’nin kredi notunu ‘B’ olarak teyit etti, not görünümünü 2 yıl sonra ‘negatif’ten ‘durağan’a çekti.

Görünümün durağana revize edilme nedenine dair “kısa vadeli makro-finansal istikrar risklerini azaltan ve ödemeler dengesi baskılarını hafiften daha geleneksel ve tutarlı bir politika karışımına dönüşü yansıtıyor” dendi.

TCMB’nin politika faizini 2023 sonuna kadar yüzde 35’e çıkaracağını ve 2024’te de bu seviyede kalacağını belirten Fitch para politikası sıkılaştırmasının gelecekteki hızı ve süresi konusunda yüksek belirsizlikler olduğuna dikkat çekti.

Fitch, geçen sene Temmuz ayında Türkiye’nin kredi notunu B+’dan B’ye indirmiş, görünümünü ise “negatif” olarak teyit etmişti.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)