18 Mayıs 2022, Çarşamba
Son Dakika

Flütün dahi kızı Anadolu’nun ruhunu yorumlayacak

12.04.2022 17.05.42

Türkiye’nin flüt alanında yetiştirdiği genç yeteneği Bengisu Kömürcü Myradov, Anadolu türkülerini yorumlayıp seslendireceği  ‘Anadolu Esintileri’ adlı yeni proje çalışmasına başladı. Daha 10 yaşında iken İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı flüt bölümünü kazanarak dikkatleri üzerine çeken Myrndov, 2015 yılında 43. İstanbul Müzik Festivali- Festival Genç Solisti seçilmişti. 2011 yılından beri İstanbul Flüt Dörtlüsü'yle birlikte çalışan Myradov, Anadolu’nun ruhunu yansıtan halk türkülerine flüt ile icra etmek için çalışmalara başladı. Bu alanda yapılmış özel bir çalışmaya imza atacak Myradov, Halk türkülerini Batı müziği aletleriyle çalarak evrensel bir mesaj sunmuş olacak. 

“MÜZİĞİN BİRLEŞTİRİCİ DEĞERLERİNİ GÖSTERECEĞİM”

Çalışması hakkında değerlendirmelerde bulunan Myradov, “Bu topraklara özgü bazı türküleri flüte (flüt trio ve quartet) batı müziği tarzında uyarlıyorum” dedi.  Müzisyen Myradov, amacının, bu topraklardaki kültürü, yaşananları müzikle anlatıp, evrensel bir dil olan müziğin insanlar üzerinde birleştirici gücü olduğunu kanıtlayabilmek olduğunu söyledi. Çalışmasını tamamladıktan sonra Myradov, düzenleme yaptığı müzikleri İngiltere, Fransa gibi ülkelerde seslendirmek istediğini ifade etti. 

İNGİLİZ PİYANİST İLE ÇALIŞIYOR

Sanat çalışmaları hakkında bilgiler veren Myradov, bir yandan müzik terapisi eğitimi alırken bir yandan da İngiliz piyanist Michael Harvey'in bestelerini flüt quartet için düzenlediğini kaydetti. Sanatçı Harvey ile uzaktan çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Myradov, bir yandan bu ülkenin sanat değerleriyle yoğrulurken diğer taraftan da Batı’nın müzik değerleriyle çalışma imkanı bulduğunu kaydetti. İTTİFAKYorum Ekle