26 Kasım 2020, Perşembe
Son Dakika

Fransa'da kilise yakınında bıçaklı saldırı!

Fransa'da bir kilise yakınlarında bıçaklı saldırı gerçekleşti. Gelen ilk bilgilere göre saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti. İlk saldırıdan saatler sonra polis bu kez Avignon şehrinde bir saldırı girişimini daha engelledi.
29.10.2020 15.44.06

Fransa'nın Nice kentinde düzenlenen bıçaklı saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı. Fransız yetkililer, Nice'teki Notre Dame Kilisesi yakınlarında bıçaklı saldırı gerçekleştirildiğini açıkladı.

Yetkililer, saldırıda 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını bildirdi. Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, saldırganın yakalandığını belirtti. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından, Estrosi ile görüştükten sonra Bakanlıkta saldırıya ilişkin "kriz toplantısı" düzenlendiğini aktardı. Fransa Terörle Mücadele Savcılığının da saldırıya ilişkin soruşturma başlattığı kaydedildi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un olay yerine gideceği ifade edildi. Ulusal Mecliste saldırıda yaşamını yitirenler için bir dakika saygı duruşunda bulunuldu. 

Mevlit kutlamaları yapılmasın çağrısı

Fransa'daki Müslüman toplum tarafından "Müslüman çoğunluğun hassasiyetlerini yeterince temsil etmediği" gerekçesiyle eleştirilen Fransa İslam Konseyi (CFCM), Nice kentinde düzenlenen bıçaklı saldırı sonrası, Mevlid-i Nebi kutlamalarının iptal edilmesi çağrısında bulundu. CFCM Başkanı Mohammed Moussaoui, kuruluşun Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki Nice kentinde Notre Dame Kilisesi yakınlarında düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadığını belirtti. Moussaoui, "Kurbanlar ve yakınlarıyla dayanışma ve yas göstergesi olarak Fransa'daki Müslümanları, Mevlit kutlamalarını iptal etmeye çağırıyorum." ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığından kınama

Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın Nice şehrindeki "Notre-Dame de Nice" Kilisesi içinde düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadığını bildirdi. Bakanlık, Fransa’nın Nice şehrinde gerçekleştirilen saldırıya ilişkin açıklama yayımladı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Fransa’nın Nice şehrindeki Notre-Dame de Nice Kilisesi içinde bugün düzenlenen saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Hiçbir sebep, bir insanın canına kıyılmasını mazur gösteremez, şiddeti meşrulaştıramaz. Kutsal bir ibadet mekanında böyle vahşi bir saldırıyı düzenleyenlerin dini, insani, ahlaki değerlerden nasibini almadığı açıktır. Terörün farklı türleriyle mücadele eden ve terör nedeniyle vatandaşlarını kaybeden bir ülke olarak Nice şehri sakinleri başta olmak üzere Fransız halkıyla terör ve şiddete karşı dayanışma içinde olduğumuzu vurguluyoruz." 

Suudi Arabistan'da Fransız konsolosluğunda bıçaklı saldırı

Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeki Fransız konsolosluğunu hedef alan bıçaklı saldırıda bir güvenlik görevlisi yaralandı. Suudi Arabistan haber ajansı SPA'nın haberine göre, Cidde'deki Fransız konsolosluğunda bir güvenlik görevlisine "kesici bir aletle" saldırıda bulunuldu. Suudi Arabistan vatandaşı 40 yaşlarındaki saldırganın yakalandığı aktarıldı. Mekke Bölgesi Güvenlik Güçleri Sözcüsü Muhammed el-Ğamidi de basına yaptığı açıklamada, güvenlik görevlisinin hafif yaralandığını ve tedavi için hastaneye kadırıldığını belirtti.Ğamidi, gözaltına alınan saldırgan hakkında yasal işlemlerin başlatıldığını kaydetti.

İTTİFAK-AAYorum Ekle