Fransa Ulusal Frekans Ajansı’nın yağtığı açıklamada, Apple’ın iPhone 12 model telefonların Avrupa Birliği’nin (AB) telefonlar için getirdiği radyasyon seviyesini ihlal ettiği gerekçesiyle söz konusu telefonların satışlarının durdurulması talimatı verildiği aktarıldı.

ANFR, iPhone 12'nin elde veya pantolon cebinde tutulduğu simüle edilen testler sırasında vücut tarafından kilogram başına 5,74 watt Özgül Emilim Oranı (SAR) değeri tespit edildiğini açıkladı. AB standardı, kilogram başına 4,0 watt'lık SAR değeridir.

İşte iPhone 15'in yeni özellikleri ve fiyatı İşte iPhone 15'in yeni özellikleri ve fiyatı

TELEFONLAR GERİ ÇAĞIRILABİLİR

ANFR, söz konusu modelin artık satılmadığını kontrol etmek için Apple mağazalarına ve diğer distribütörlere temsilciler göndereceğini ve harekete geçilmemesi durumunda tüketicilere zaten satılmış olan iPhone 12'lerin geri çağrılmasına yol açacağını vurguladı.

APPLE’DAN İTİRAZ GELDİ

Apple tarafından yapılan açıklamada, 2020'de piyasaya sürülen iPhone 12'nin küresel radyasyon standartlarıyla uyumlu olarak birden fazla uluslararası kuruluş tarafından onaylandığı belirtilerek, Apple ve üçüncü tarafların cihazın ilgili tüm kurallara uygun olduğunu gösteren laboratuvar sonuçlarını ANFR’ye gönderildiği aktarıldı

APPLE’A 2 HAFTA SÜRE VERİLDİ

Fransa Dijital Geçiş ve Telekomünikasyon Bakanı Jean-Noel Barrot yaptığı açıklamada, Apple’ın söz konusu modelde yapacağı bir yazılım güncellemesinin radyasyon sorunlarını çözmek için yeterli olacağını belirterek, "Apple'ın iki hafta içinde yanıt vermesi bekleniyor. Bunu yapmazlarsa, dolaşımdaki tüm iPhone 12'lerin geri çağrılması emrini vermeye hazırım. Kural şu: Dijital devler dahil herkes için aynı şey geçerli" dedi.

ALMANYA VE İSPANYA’DA DA İPHONE 12’LERİN SATIŞI DURDURULABİLİR

Almanya Federal Ağ Ajansı, ANFR’nin bulgularının ardından iPhone 12’ler hakkında benzer işlemleri başlatabileceğini belirterek, Fransız yetkililerle yakın temas halinde olduklarını aktardı. İspanya'daki Tüketiciler ve Kullanıcılar Organizasyonu (OCU) da İspanyol yetkililere iPhone 12 satışlarını durdurmaya çağırdı

APPLE İLK KEZ RADYASYON TESTİNDEN OLUMSUZ ETKİLEDİ

Fransız hükümetinden bir kaynak isminin açıklanmaması koşuluyla basına yaptığı açıklamada, ANFR'nin testinin Apple'ın kullandığı yöntemden farklı olduğunu söyledi. Fransa’da şu ana kadar telefonlar üzerinde yapılan radyasyon testleri nedeniyle 42 telefon modelinin satışı durdurulurken, Apple ilk kez bu testlerden etkilendi.

Kaynak: (İHA)