Dünyanın en büyük ekonomilerini bir araya getiren ve bu yıl 18’incisi düzenlenen G20 zirvesine bu yıl, Hindistan‘ın başkenti Yeni Delhi ev sahipliği yapıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı zirvenin ana teması: "Tek Yeryüzü, Tek Aile, Tek Gelecek"

TRT Haber'de yer alan habere göre, bu yıl ilk kez dönem başkanlığı yapan Hindistan’da başlayan G20 Zirvesi, iki gün sürecek ve üç oturumluk toplantıda ekonomik reformlar ele alınacak.

Başta Ukrayna-Rusya Savaşı olmak üzere, bölgesel ve küresel meselelerin de ele alınması bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ZİRVEDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de 2023 G20 Liderler Zirvesi'ne, katıldı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı resmi törenle karşıladı.

AA-20230909-32106843-32106842-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN_G20_LIDERLER_ZIRVESINE_KATILDI

HİNDİSTAN’DA HAZIRLIKLAR

Başkent Yeni Delhi'de gecekondular yıkıldı,sokaklardaki başıboş maymunlar ve köpekler de toplatıldı ve güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı.

Zirve için şehirde tam 50 binden fazla polis görev alacak. Birçok cadde, sokak ve iş yeri 3 gün süreyle kapatılırken bazı bölgelerde de seyahat kısıtlamaları uygulanacak.  

İSPANYA DA DAVET EDİLDİ

Bu yıl, dünyanın ilk 20 ekonomisi arasında olmasına rağmen G20'de yer almayan İspanya da misafir olarak davet edildi.

İngiliz Eurofighter Typhoon uçakları Polonya'ya konuşlandı İngiliz Eurofighter Typhoon uçakları Polonya'ya konuşlandı

ÇİN VE RUSYA DEVLET BAŞKANLARI KATILMIYOR

Çin Devlet Başkanı ve Rusya Devlet Başkanı zirveye katılmayan isimlerden. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, zirveye katılmazken; Çin'i Başbakan Li Çiang, Rusya'yı ise Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov temsil edecek.

GUTERRES: G20 LİDERLERİ İKLİM KRİZİNİ SIFIRLAMA GÜCÜNE SAHİP

Zirve öncesi konuşan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, "G20 liderleri kontrolden çıkan iklim krizini sıfırlama gücüne sahip." diyerek G20 ülkelerinin küresel ortalama sıcaklık artışında 1 buçuk dereceyi aşmama hedefini canlı tutma taahhüdünde bulunmasını talep etti.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)