Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve AFAD koordinesinde Refah Sınır Kapısı'ndan Mısır'a ulaşan kafile, Kahire’den gece saatlerinde kalkan Türk Hava Yolları’na ait tarifeli uçakla 02.45 sıralarında İstanbul’a geldi.

VİP Terminaline Alındılar ve Kalacak Yerlere Yönlendirildi

Havalimanında bulunan VİP terminaline getirilen içerisinde çok sayıda kadın, yaşlı ve çocukların olduğu grup, VİP salonundaki kimlik ve pasaport kontrollerinin ardından AFAD yetkilileri tarafından kalacakları yerlere götürüldü.

Denizbank'tan Seçil Erzan açıklaması! "İlgimiz yok" Denizbank'tan Seçil Erzan açıklaması! "İlgimiz yok"

IMG_0892

Gazze'den Gelenlerin Hikayesi

Gazze’de ailesini bırakıp İstanbul’da yaşayan Ahmet Şaltur, çok sayıda kişinin kurtarıldığını ve yaşanan güvenlik sıkıntısını vurguladı. Şaltur, ailesinin Gazze'de yaşamaya devam ettiğini belirterek, bölgede yaşanan eksiklikleri ve güvenlik endişesini dile getirdi.

İstanbul’a getirilen kafilede bulunan diğer bir kişi olan Özgül Smery ise, uzun bir yolculuğun ardından ülkesine döndüğünü ifade ederek, duygusal bir sürecin yaşandığını belirtti.

IMG_0894

Geride Bırakılanlar ve Filistin'e Dair Mücadele

İstanbul’a getirilen 87 kişilik kafilede içerisinde yer alan ve Türkiye’de yaşayan Özgül Smery, "3 günden beri sınır kapısındaydık, yoldayız ve çok yorgunum. Ülkeme geldiğim için seviniyorum ama tabii ki bu buruk bir sevinç arkamda bıraktıklarım için’’ dedi.

Kaynak: İHA