İsrail'in 7 Ekim'de Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları devam ederken, Türk vatandaşlarının tahliye süreci devam ediyor.

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına göre, Gazze'den tahliye edilen 44 Türk vatandaşı, Türk Hava Yolları'na ait TK 691 sefer sayılı uçakla Kahire'den İstanbul'a getirildi. Aynı kaynaklar, sahadaki şartların uygun olması halinde 100 Türk vatandaşının daha Gazze Şeridi'nden tahliye edilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Okul kantinleri için MEB kararını verdi! Okul kantinleri için MEB kararını verdi!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, tahliye edilen Türk vatandaşlarıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Gazze’deki durumun başlamasıyla birlikte, 30 vatandaşımız ve yakınlarının ülkemize ulaşması sağlanmıştı. Ancak Refah Sınır Kapısı’nın kapanmasıyla tahliye süreci durmuştu. Tahliye bekleyen vatandaşlarımız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ve aileleri için Mısır üzerinden ülkemize getirilmesi için çabalar devam ediyordu. Bugün (18 Kasım) itibariyle Refah Sınır Kapısı’ndan geçen 44 kişi Mısır’a ulaştı ve bu sayının artması bekleniyor. Diplomatlarımızca sınırda karşılanan bu grup önce Kahire’ye götürülecek ve buradan hava yoluyla ülkemize intikal edecek. Gazze’deki tüm vatandaşlarımızın güvenli ve en kısa sürede tahliye edilmesini hedefliyoruz. Ayrıca, tedavi amacıyla ülkemize getirilecek yeni bir Filistinli grubu için ilgili kurumlarımızla işbirliği halinde çalışmalarımız devam ediyor.”

Kaynak: HABER MERKEZİ