DOLAR
5,6551
% 1,35
EURO
6,2761
% 1,40
ALTIN
272,7239
% 0,45
BİST100
95.286
% -0,47

Gebze’de uçak motoru parçası geliştirilecek

General Electric, uçak motoru parçası geliştirmek üzere Gebze'de laboratuvar açtı. Türk mühendisler tesiste çalışmak üzere ABD, Almanya, Hollanda ve İsviçre gibi ülkelerden yurda döndü.
17.11.2018 14.25.32

General Electric (GE), uçak motoru parçası tasarımı ve geliştirmesi amacıyla Kocaeli'nin Gebze ilçesinde GE Havacılık Katmanlı İmalat Teknolojileri ArGe Laboratuvarı kurdu. Laboratuvarın açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu tesisin, General Electric'in küresel bazdaki üç laboratuvarından biri olduğunu söyledi. Katmanlı üretim alanında hem malzeme hem de farklı geometrilerin Ar-Ge'sinin yapılacağı bu laboratuvarda, Türkiye menşeli tasarımların geliştirileceğini aktaran Bakan Varank, bu tasarımların, havacılıktan otomotive, beyaz eşyadan enerjiye pek çok farklı alanda kullanılabileceğini ve yüksek katma değerli üretim önceliğine doğrudan hizmet edeceğini kaydetti. Bakan Varank, 70 yıldır Türkiye'de bulunan General Electric'in, 5 ilde 500'ü Ar-Ge mühendisi olmak üzere 2 bin 300 kişiyle faaliyet gösterdiğini, havacılık, sağlık, enerji ve ulaştırma olmak üzere, pek çok alanda yüksek katma değerli üretim ve Ar-Ge gerçekleştirdiğini kaydetti. Varank, "Aldığım bilgilere göre, 15'ten fazla Türk mühendis burada çalışmak için ABD, Almanya, Hollanda ve İsviçre gibi ülkelerden yurda döndü" dedi.

15 milyon dolar yatırım

GE Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Aybike Molbay da "18 yıldır havacılık endüstrisinin gelişimi için ileri mühendislik ve teknoloji programları yürüttüğümüz GE Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi'nde bugün 400'den fazla yetkin Türk mühendis çalışıyor. Merkez için bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz yatırımımız, bu laboratuvar ile toplamda 15 milyon doları aştı. Uçak motoru parçalarının katmanlı imalat teknolojilerine uygun tasarım ve geliştirme çalışmalarına dünya standartlarında katkı sunacağız" dedi.


Yorum Ekle