UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Göbeklitepe'de başlatılan dönem kazılarının mevsim itibarıyla sonlarına yaklaştıklarını belirten Göbeklitepe Kazı Heyeti Başkanı Karul, gazetecilere yaptığı açıklamada, beton kullanıldığı iddialarına da yanıt verdi. Karul, "Göbeklitepe'ye beton dökülmesi söz konusu değil." dedi. 

AA-20230914-32149772-32149766-GOBEKLITEPEDE_BETON_KULLANILDIGI_IDDIALARINA_KAZI_BASKANI_PROF_DR_NECMI_KARULDAN_YANIT

Karul, son zamanlarda kamuoyunda ve sosyal medyada "Göbeklitepe'de beton kullanıldığı" iddialarına değinerek kriterlere aykırı bir uygulama yapılmadığını, tam aksine test edilmiş uygulamalar yapıldığını aktardı. Karul, devamında şu ifadelere yer verdi:

Yemek festivalinde baklavadan altın bulma yarışması yapıldı Yemek festivalinde baklavadan altın bulma yarışması yapıldı

“GÖBEKLİTEPE’YE BETON DÖKÜLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Göbeklitepe'deki bu çatı tamamlandığında yine ulusal gazeteler dahil olmak üzere 'Göbeklitepe'ye beton döküldü' dendi. Tabii ki kamuoyu sorgulayabilir, tartışabilir ama bizim en azından kendi vicdanımız burada son derece önemli. Göbeklitepe'ye beton dökülmesi söz konusu değil. 

AA-20230914-32149772-32149768-GOBEKLITEPEDE_BETON_KULLANILDIGI_IDDIALARINA_KAZI_BASKANI_PROF_DR_NECMI_KARULDAN_YANIT

“TAMAMEN DOĞAL BİR MALZEME KULLANILDI”

Göbeklitepe kazısında açığa çıkarılan toprağın elenmiş haline, yine bu kazıda çok küçük taş parçaları, mıcır parçaları ilave ederek içerisine keçi kılı ve keten katarak elde ettiğimiz bir harç, yani tamamen doğal bir malzeme kullanıldı.

Kaynak: (AA)