Şanlıurfa’nın 18 kilometre kuzeydoğusunda yer alan ve yaklaşık 12 bin yıllık bir geçmişe sahip olan bir tarihi ören yeri olan Göbeklitepe, dünyanın bilinen en eski tapınak kompleksidir ve insanlık tarihinin sıfır noktası olarak nitelenmektedir. Göbeklitepe, 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Ekran görüntüsü 2023-11-16 125503

Ara tatilde Göbeklitepe’yi günde 5 bin kişi ziyaret ediyor

Göbeklitepe, kültür turizminin önemli merkezlerinden biri olarak yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. İlk ve orta öğretim kurumlarında birinci dönem ara tatilini fırsat bilen binlerce yerli turist, Şanlıurfa’daki tarihi ve turistik mekanları geziyor. Müze müdürlüğü rakamlarına göre bölgeyi günde yaklaşık 5 bin kişi ziyaret ediyor. Ziyaretçiler, Göbeklitepe’deki taşların üzerindeki motifleri, hayvan figürlerini ve dikilitaşları yakından görme imkanı buluyor.

Göbeklitepe’yi ziyaret edenler arasında çocuklar da bulunuyor. Çocuklar, çizgi filmlerde veya televizyonda gördükleri Göbeklitepe’yi yerinde görmenin heyecanını yaşıyor.

Babasının kullandığı traktör 1 yaşındaki bebeğin sonu oldu Babasının kullandığı traktör 1 yaşındaki bebeğin sonu oldu

Ekran görüntüsü 2023-11-16 125500

Ziyaretçilerden bazıları, Göbeklitepe’yi çok merak ettiklerini, ara tatili fırsat bilerek geldiklerini, tarihin sıfır noktasında oldukları için heyecanlı olduklarını ve çocuklarının da çok eğlenip memnun kaldıklarını belirtti. Bazı ziyaretçiler ise, Göbeklitepe’nin muhteşem olduğunu, insanların o günün şartlarına göre bu taşları bu tepeye nasıl çıkarmış olduklarını çok merak ettiklerini ifade etti.

Kaynak: (AA)