Ekonomiyle yakından ilgilenenlerin merakla beklediği Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz kararı, yaklaşan toplantı öncesinde gündemde. Merkez Bankası'nın faiz kararı, 23 Kasım Perşembe günü gerçekleşecek olan Para Politikası Kurulu toplantısının ardından saat 14.00'te duyurulacak.

Toplantı, Merkez Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında yapılacak. Özellikle son dönemdeki ekonomik gelişmeler ve Merkez Bankası'ndaki değişim, gözleri faiz kararına çevirmiş durumda. Beklentiler, geçtiğimiz beş kararda olduğu gibi bu ayki kararda da faizde artış olacağı yönünde.

Ekim ayındaki toplantıda politika faizini beklentilere paralel olarak 5 puan artırarak yüzde 35'e yükselten Merkez Bankası, aylık enflasyonun ana eğiliminde bir düşüş öngördüğünü ifade etmişti. Parasal sıkılaşmanın, gerektiği zamanda ve ölçüde kademeli olarak güçlendirileceği vurgulanmıştı.

Mevduat çılgınca yükseldi! Peki altın mı mevduat mı? Mevduat çılgınca yükseldi! Peki altın mı mevduat mı?

Merkez Bankası'nın toplantı takvimine göre, faiz kararlarının önümüzdeki aylarda da yakından takip edileceği belirtiliyor. Takvimdeki bir sonraki toplantı, 21 Aralık 2023'te gerçekleşecek

Kaynak: HABER MERKEZİ