09 Şubat 2023, Perşembe
Son Dakika

Güler Karaköse: Yazılımcıya 20 milyon lira hibe bizden

03.01.2023 11.15.25

FARUK SERHAT TUNÇ

Ülkelerin geleceğine yön veren yazılım ve bilişim sektörü Türkiye’de de her geçen gün yeni startupların ortaya çıkmasını sağlıyor. Türk gençleri, özellikle yazılım konusundaki başarılarından ötürü yurt dışından çok sayıda iş daveti alıyor. Yazılım ve Bilişim Uzmanı Güler Karaköse ise gençlerin başkaları adına değil alacakları hibe ve teşviklerle kendi startuplarını kurmaları çağrısında bulunuyor. 

Türkiye’nin önde gelen firmalarında uzun yıllar finans alanında üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra edindiği tecrübeleri insanlarla paylaşmak adına MAT Yönetim ve Danışmanlık firmasını kuran Güler Karaköse, KOSBEG hibe ve teşvikleri alanında girişimcilere rehber oluyor. Birçok dünya markası kurumun yurt dışı raporlama ve finansal süreçlerini de yöneten Karaköse, MAT Yönetim ve Danışmanlık firmasında oluşturduğu uzman kadro ile orta ve büyük ölçekli şirketlere Ticaret Bakanlığı KOSGEB hibe teşvik ve destekleri konusunda yol arkadaşlığı yapıyor. 

GİRİŞİMCİLERE YOL GÖSTERİYOR

“Sektörel ve sosyal konularda bir çok ilke imza atan projelerin mutfağında yer alarak insanımıza hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyorum” diyen Karaköse, geleceğin mesleği yazılım ve bilişim konusunda girişimci gençlere devlet tarafından kendilerine sunulan fırsatları anlattı.  Karaköse; “Türkiye için üreten ve dünyaya ihracat yapan imalatçı ve ihracatçılara başta yazılım olmak üzere katma değeri yüksek bilgi ve teknoloji alanındaki genç ve kadın girişimcilere, devletimizin geri ödemesiz sağladığı hibe ve teşvikleri kullanmalarını sağlayarak ülkemize katma değer üretmeye devam ediyorum” diye konuştu. 

İŞTE BAKANLIĞIN VERDİĞİ DESTEKLER

MAT Yönetim ve Danışmanlık firmasının kurucusu Güler Karaköse, Ticaret Bakanlığının ihracatçıların önünü açmak, onları uluslararası piyasalarda rekabetçi hale getirmek için verdiği destekleri ve miktarlarını ise şöyle açıkladı; Ulaşım ve Konaklama Desteği 500.000 TL, Reklam ve Tanıtım Desteği 4.000.000 TL , Ofis, Depo, Mağaza, Reyon Kiralama, Showroom, Lojistik Alanı Arsa Kiralama ve Kiosk Desteği  50.000.000 TL, Yurtdışı Fuar Katılımı Desteği (Fuar Başına) 750.000 TL, Test Analiz ve Kalite Belgelendirme Desteği 4.000.000 TL, Yurtdışı Pazar Araştırma İstatistik Raporları Desteği 3.200.000 TL

MERAK EDİLEN SORULARI CEVAPLANDIRDI

Karaköse; Ticaret Bakanlığı İhracat Destekleri ve Teşvikleri hakkında sık sorulan soruları ise şöyle cevapladı: 
-Yurtdışı reklam ve tanıtım desteği kapsamında hangi platformlarda verilen reklamlar için destek alınabilir?
Facebook, instagram, amazon, etsy, google, pinterest vb. ispat edilebilir bütün platformlar için destek alınabilmektedir.
- Yurtdışında İşyeri Açma - Kira teşvikleri nelerdir?
Şirketinizin yurtdışında açacağı ofis, mağaza, depo, showroom vb. birimlerinin kiralarının %40-60 lık kısmı 4 yıl boyunca devlet tarafından karşılanmaktadır. 
- Yurtdışında İşyeri Açma - Kira teşvikleri kapsamında kaç adet depo, ofis veya mağaza açabilirim?
Şirketinizin yurtdışında açacağı ofis, mağaza, depo, showroom vb birimlerinin kiralarının %40-60 lık kısmı 4 yıl boyunca devlet tarafından karşılanmaktadır.
 Yurtdışında iş kurmak için devletten hangi teşvikler alınabilir?
Yukarıda bahsedilen bütün ihracat teşvikleri bu durumda geçerli olacaktır. Ayrıca KOSGEB Yurtdışı Pazar Destek Programından da yararlanılabilir.
 Yurtdışı reklam tanımına hangi reklamlar girmektedir? Hangi yurtdışı reklamlar desteklenir?
Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Faaliyetleri Kapsamı
Yazılım, Dijital Oyun, Mobil Uygulama ve Dijital Aracılık Platformu Ürün Yerleştirme Desteği 
Yurtdışında gösterimi yapılan sinema filmi, belgesel, dizi, animasyon filmi ve program formatı ile dijital oyunlarda yer alacak ürün yerleştirmeler.
- Yurtdışında Ofis, Mağaza, Depo, Showroom, Stand açma, Kira Desteği alınabilirmi?
Yurtdışında açılan mağaza, showroom, depo ya da ofislerin kiralarının%60'ına Bakanlık tarafından 5 yıl boyunca geri ödemesiz hibe desteği verilir.
 Yazılım, Dijital Oyun, Mobil Uygulama ve Dijital Aracılık Platformu Yurtdışı Satış Komisyon Desteği alınabilir mi?
Yazılım, Dijital Oyun, Mobil Uygulama ve Dijital Aracılık Platformlarının yurt dışında satış ve dağıtımına yönelik acentalara yapılan komisyon ödemeleri desteklenmektedir.
- E-Ticaret Siteleri, Platformlar ile Uluslararası Kuruluşlara Üyelik Desteği alınabilirmi?
Hizmet ürünlerinie pazarlamaya yönelik e-ticaret siteleri ve platformlar ile uluslararası kuruluşlara üyelik giderleri.
- Yazılım, Mobil Uygulama ve Dijital Oyunlar için Personel Maaş Desteği alınabilirmi?
Yabancı dilde yazılım, mobil uygulama, dijital oyun geliştirme için istihdam edilen en fazla 5 kişi brüt maaşları için %50 destek. Haber: Dünya Haber Ajansı (DHA)Yorum Ekle