Mezopotamya mutfağında önemli gelişmeler yaşanıyor Mezopotamya mutfağında önemli gelişmeler yaşanıyor

Küresel ölçekte kabul gören ve geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas (Lezzet Atlası) dünyanın en iyi tatlıcıları listesini duyurdu. Buna göre dünya genelinde 150 markanın yer aldığı listenin ilk 10'una Türkiye'den 2 firma girdi. Portekizli Lisbon's Pasteis de Belém'in ilk sırada yer aldığı listeye Türkiye'nin ünlü tatlıcısı Hafız Mustafa 1864 ikinci olarak girdi.

TASTE ATLAS İNTERNET SİTESİNDE HAFIZ MUSTAFA’YI BÖYLE TANITTI:

Hafız Mustafa, 1864 yılında İstanbul'da kurulmuş, başta baklava olmak üzere çok çeşitli Türk tatlılarıyla tanınan ünlü bir şekerleme markasıdır. Hafız Mustafa'da baklava, zengin, tatlı şurupla bir arada tutulan ve ince kıyılmış fındıklarla doldurulmuş, ince, pul pul hamur işlerinden oluşan bir senfonidir.

Ustalıkla hazırlanması ve kaliteli malzemeleri, baklavaya onu diğerlerinden ayıran eşsiz bir doku ve lezzet kazandırır. Fıstıklı, cevizli veya diğer yenilikçi çeşitler olsun, Hafız Mustafa'nın baklavaları hem yerli halk hem de turistler tarafından beğeniliyor. Mağazalarından birini ziyaret etmek sadece tatlıları tatmak değil, aynı zamanda Türk şekerleme sanatının büyük geleneğine dalmak anlamına da geliyor.

LİSTEDE GELENEKSEL MEKANLAR TERCİH EDİLİYOR

Avusturyalı Café Central firması listeye üçüncü sıradan girerken, Meksikalı Pastelería Ideal dördüncü, ABD'li Café Du Monde beşinci oldu. Karaköy Güllüoğlu en iyi altıncı mekan olarak listeye girdi. Arjantinli Rapanui yedinci, Brezilyalı Confeitaria Colombo sekizinci, Arjantinli Café Tortoni dokuzuncu, İspanyalı Chocolatería San Ginés ise onuncu oldu.

Listenin ilk 50'si ise şöyle:

Kaynak: (MEHMET POYRAZ)