Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze'de mahsur kalan Türk vatandaşlarının tahliyesi hakkında bilgiler verdi. Fidan, "Şu ana kadar 170 vatandaşımız ve ailelerinin Gazze'den çıkışı sağlandı." açıklamasında bulundu.

Masada ve sahada güçlü diplomasi

Bakan Hakan Fidan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Dışişleri Bakanlığı ve ilgili kurumların 2024 bütçesini sunarken, 2023'te bölgede barış, güvenlik, refahın artırılması ve küresel hedeflere yönelik çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

Bakan Fidan, Türkiye'nin milli dış politika izlediğini ve artan imkanlarını kullanarak sahada ve masada güçlü bir diplomasi yürüttüğünü ifade etti.

7 Ekim'den bu yana devam eden Gazze'deki olaylara dikkat çeken Fidan, İsrail'in Gazze'yi hedef almasının ve insanlık trajedisine neden olmasının karşısında durulması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin, krizin başından bu yana yoğun diplomasi trafiği içinde olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail ve Filistin liderleriyle temaslarda bulunduğunu söyledi.

Gazze'deki bulunan Türk vatandaşı sayısı

Fidan, Türkiye'nin bölge ülkeleriyle birlikte İsrail'e karşı ortak bir duruş sergilemesinin önemine vurgu yaparak, Batı'nın bu konuda moral üstünlüğünü kaybettiğini ve daha fazla bir yere gidemediğini değerlendirdi.

Dışişleri Bakanlığı'nın, tüm ilgili kurumlarla koordineli bir şekilde çalışarak Gazze'ye insani yardım malzemeleri gönderdiğini ve 170 vatandaşın tahliyesini gerçekleştirdiğini paylaştı.

Türkiye'nin Eurofighter için girişimleri sürüyor Türkiye'nin Eurofighter için girişimleri sürüyor

Bakan Fidan ayrıca, Gazze'de mahsur kalan 983 Türk vatandaşı ve aileleri için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Diplomatik çabalar sürüyor

Fidan, Gazze'de bulunan Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi'ndeki yaralıların tedavisi için yoğun çaba harcandığını belirtirken, 27 hasta ve 12 refakatçinin Ankara'ya getirildiğini, 61 hasta ve 49 refakatçinin ise Mısır'a geçirildiğini ifade etti. Ayrıca, Gazze'den çıkışların devam edeceğini vurgulayarak, Türkiye'nin bölgedeki krizlere çözüm bulma çabalarının süreceğini belirtti

Kaynak: (AA)